Wpisy

Charakterystyka energetyczna budynku

Charakterystyka energetyczna budynku pozwala ocenić, czy dany obiekt spełnia standardy energooszczędności. Taki budynek ma niskie zapotrzebowanie na energię, co z kolei przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie i na oszczędność pieniędzy. Dom energooszczędny wymaga odpowiedniego projektu i użycia odpowiednich materiałów budowlanych.

Coraz częściej pisze się i mówi o domach energooszczędnych i o konieczności sporządzania świadectw energetycznych. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że urządzenia AGD i RTV mają certyfikat energetyczny i zwracamy uwagę na klasę energetyczną przy ich zakupie. Obecnie kupując lub budując dom, również mamy możliwość poznania charakterystyki energetycznej budynku. To z jednej strony w trosce o środowisko naturalne (mniejsze zużycie energii cieplnej i mniej emisji szkodliwych związków do atmosfery), a z drugiej – w trosce o własny portfel.

Domy mające niskie zapotrzebowania na energię nie wymagają tak intensywnego ogrzewania, jak budynki o gorszej charakterystyce energetycznej, a to pozwala na duże oszczędności w sezonie grzewczym. Wyjaśniamy zatem, czym jest charakterystyka energetyczna budynków, co mówi ustawa o charakterystyce energetycznej budynków i kiedy potrzebne jest świadectwo energetyczne. Sprawdzimy również, jaki dom można nazwać energooszczędnym, jaki materiał jest najlepszy do jego budowy i czym jest współczynnik przenikania ciepła.

Czym jest charakterystyka energetyczna budynków?

Charakterystyka energetyczna budynku to obecnie bardzo istotna kwestia przy sprzedaży, zakupie lub budowie domu. Pod tym terminem kryje się bardzo ważny dokument, gdzie znajdują się obliczenia pokazujące zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania budynku, wentylacji i klimatyzacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a nawet zapewnienia odpowiedniego oświetlenia w pomieszczeniach. Dokument charakterystyki energetycznej jest dokumentem oficjalnym, który można przedstawiać w urzędach i u notariusza.

Dzięki temu dokumentowi można dość dokładnie oszacować przyszłe koszty związane z eksploatacją budynku. To istotne informacje, gdy kupujemy dom, a nawet gdy planujemy jego wybudowanie. Warto pamiętać, że świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest niezbędne, gdy występujemy o pozwolenie na budowę. To jednak nie wszystko. Konieczność posiadania charakterystyki energetycznej zachodzi również wtedy, gdy właściciel chce zbyć budynek na podstawie umowy sprzedaży, gdy lokal jest wynajmowany, a także w przypadku, gdy całkowita powierzchnia użytkowa przekracza 250 m2 dla lokalu użytkowanego przez organy administracji państwową lub organy wymiaru sprawiedliwości.

Świadectwo charakterystyki energetycznej

Bez świadectwa charakterystyki energetycznej budynków inwestorzy nie mogą ocenić, ile będą musieli wydać pieniędzy na eksploatację wybranego obiektu. Dlatego taki certyfikat jest istotny i musi być wiarygodny. Nie może go wystawić przypadkowa osoba, a tylko taka, która ma do tego odpowiednie uprawnienia. Warto na to zwrócić uwagę, gdy zamawia się świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Taki specjalista musi posiadać tytuł inżyniera i musi posiadać uprawnienia budowlane zgodne z art. 14 Ustawy Prawo budowlane. W przypadku budowanego dopiero domu charakterystykę energetyczną traktuje się jako składową projektu budowlanego, a za jej wykonanie odpowiada najczęściej architekt. Charakterystyka energetyczna budynku powinna zostać dołączona także wtedy, gdy inwestor kupuje gotowy projekt domu.

Świadectwa charakterystyki energetycznej budynku muszą zawierać dane identyfikacyjne, szczegółową charakterystykę energetyczną, zalecenia umożliwiające podniesienie stopnia energooszczędności budynku, a także objaśnienia.

Analizując charakterystykę energetyczną budynku, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na trzy wskaźniki. Pierwszy z nich to Ep, który wyznacza roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną. Ten współczynnik ma limity, których nie wolno przekraczać. Od 2017 roku wartość wskaźnika Ep nie może przekraczać dla domu jednorodzinnego 95 kWh/(m2 * rok), a dla budynku wielorodzinnego 85 kWh/(m2 * rok). Od 2021 roku Ep nie będzie mógł być większy niż 70 kWh/(m2 * rok) dla domu jednorodzinnego i 65 kWh/(m2 * rok) dla domu wielorodzinnego.

Kolejny ważny wskaźnik to Eu pokazujący, ile energii użytkowej dany budynek potrzebuje. Natomiast trzeci istotny wskaźnik to Ek pokazujący zapotrzebowanie na energię końcową (uwzględniane są straty energetyczne).

Świadectw charakterystyki energetycznej nie wystawia się bezterminowo. Ważne są przez 10 lat. Tracą ważność równo wtedy, gdy następuje przebudowa budynku lub jego termomodernizacja. Wtedy konieczne jest wykonanie nowego dokumentu.

Kiedy świadectwo energetyczne nie jest potrzebne?

Zgodnie z przepisami świadectwo charakterystyki energetycznej budynku potrzebne jest przy sprzedaży lub wynajmie budynku. W niektórych przypadkach nie ma obowiązku sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynku. Od 9 marca 2015 r. osoby budujące domy na własny użytek nie muszą sporządzać świadectw energetycznych. Także obiekty uznane za zabytki nie muszą mieć certyfikatów energetycznych, jak również kościoły i inne obiekty kultu religijnego. W rozporządzeniu ministerstwa wymieniono także, że dokumentów efektywności energetycznej nie trzeba przygotowywać dla budynku wolnostojącego poniżej 50 m2, dla budynków mieszkalnych przystosowanych do zamieszkania przez okres krótszy niż 4 miesiące w roku, a także dla budynków przemysłowych oraz gospodarczych bez instalacji grzewczych. Na tej liście są także gospodarstwa rolne, w których wskaźnik Ep nie przekracza 50 kWh/(m2*rok).

Współczynnik przenikania ciepła – czym jest?

Pisząc o charakterystyce energetycznej budynków, nie sposób pominąć takiej kwestii jak współczynnik przenikania ciepła. To jeden z ważniejszych parametrów budownictwa. Co się za tym kryje? Chodzi o stosunek strumienia cieplnego do powierzchni przegrody i różnicy temperatur z obu jej stron. Współczynnik ten pokazuje, z jakimi stratami ciepła inwestor musi się liczyć w przypadku określonego materiału i określonej grubości ścian. Im niższy współczynnik przenikania ciepła U, tym mniejsze straty ciepła i tym bardziej energooszczędny budynek. Od 2021 roku współczynnik przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych nie może być wyższy niż 0,20 W/(m²K). Przy budowie domu należy zatem zadbać, żeby ściany miały jak najniższy współczynnik U. To pozwoli na oszczędność energii cieplnej.

ściany wielowarstwowe termalica

Dom energooszczędny

Niskie zapotrzebowanie domu na zużycie energii pozwala budować budynki energooszczędne. Nowoczesne budownictwo stawia na nowoczesne rozwiązania, które pozytywnie wpływają i na naturalne środowisko, i powodują zmniejszenie rachunków za zużycie energii. Należy podkreślić, że dom energooszczędny zużywa nawet cztery razy mniej energii niż tradycyjny budynek. Aby jednak zbudować taki dom, trzeba użyć odpowiednich materiałów budowlanych. W tym przypadku nie jest wcale bez znaczenia, z czego zostaną wzniesione ściany i o tym należy pamiętać, planując inwestycję w dom energooszczędny. Jakie materiały warto zatem wykorzystać, żeby osiągnąć jak najniższe straty ciepła? Mamy idealne rozwiązanie.

Jaki materiał na dom energooszczędny?

Bez względu na to, o jakiej powierzchni użytkowej dom chcemy zbudować, może stać się on energooszczędny. Najlepszym rozwiązaniem jest budowa z betonu komórkowego. Jego największą zaletą jest właśnie izolacja cieplna. Na przykład w betonie komórkowym Termalica o gęstości 300 kg/m3 i grubości 48 cm współczynnik przenikania ciepła to zaledwie 0,16 W/(m²K). To sprawia, że materiał ten pozwala łatwo budować domy energooszczędne, które dodatkowo zyskują bardzo korzystny mikroklimat. Jeśli grubość bloczka Termalica waha się od 40 do 48 cm, ściany z takiego materiału nie trzeba dodatkowo ocieplać. Beton komórkowy pozwala ponadto na szybkie i tanie budowanie. Dzięki niemu dom energooszczędny nie musi być wcale drogi.

Charakterystyka energetyczna budynku pozwala ocenić inwestorowi, czy zakup lub budowa danego domu będzie opłacalna pod względem kosztów eksploatacyjnych i czy nie będzie trzeba wydawać dużo pieniędzy na ogrzewanie czy przygotowanie ciepłej wody. Warto zatem zawsze sprawdzać certyfikat energetyczny budynku

Ile bloczków z gazobetonu na dom? Zapotrzebowanie podczas budowy domu
Budowa systemem gospodarczym – na czym polega?
Ile bloczków z gazobetonu na dom? Zapotrzebowanie podczas budowy domu
Budowa systemem gospodarczym – na czym polega?