Wpisy

Bloczek z betonu komórkowego a pustak ceramiczny – różnice

Ceramika i beton komórkowy to dwa najczęściej wybierane materiały do budowy domów. Każdy z nich ma spore grono zwolenników i zagorzałych przeciwników, co pozwala sporządzić długą listę zalet i wad. To pojedynek tradycji ze współczesnością. Pytanie tylko, czy pierwszy nadąża za postępem technologicznym i można przy jego udziale podołać obowiązującym wymaganiom, a drugi jest w stanie jakością przewyższyć siłę doświadczenia swojego konkurenta?

Beton komórkowy, inaczej określany jako gazobeton, to rodzaj materiału budowlanego z cementu, zmielonego piasku kwarcowego, wody i wapna. Mieszanka ta – w wyniku procesu dojrzewania w autoklawie – wyróżnia się niską masą, równomiernie rozłożonymi porami powietrznymi, a także brakiem toksycznych odpadów produkcyjnych takich jak popioły lotne. Jej naturalny skład oraz specyficzna struktura zapewniają korzystne właściwości akustyczne i termoizolacyjne, co stanowi rozwiązanie idealne dla budownictwa energooszczędnego. Dom z gazobetonu zimą ograniczy straty ciepła, a latem nie będzie się niepotrzebnie nagrzewał.

Pustaki z ceramiki to poważna konkurencja bloczków z betonu komórkowego. Często zwyciężają siłą tradycji przekazywanej od wielu lat. Materiały powstają z gliny, a w przypadku rozwiązań z ceramiki poryzowanej wzbogacone są o włókna drzewne oraz trociny, które spalają się w trakcie procesu wypalania.

Bloczek a pustak

Gdyby przyjrzeć się wszystkim parametrom określającym pustaki ceramiczne oraz bloczki z betonu komórkowego można by napisać, że materiały mają wiele wspólnego – wiele jednak też je dzieli, co wśród inwestorów rodzi dylematy związane z budową. Wybór konkretnego materiału musi być więc poprzedzony solidną analizą, bo tak jak ściany działowe można w łatwy sposób zmodernizować, tak z konstrukcjami nośnymi nie będzie już tak prosto, a czasem niekiedy jest to wręcz niemożliwe.

Mimo kluczowych wspólnych mianowników rozwiązania zasadniczo różnią się od siebie. Dotyczy to m.in. ich struktury. W przypadku bloczków jest ona jednorodna z równomiernie rozłożonymi porami powietrznymi, czym charakteryzują się lekkie i solidne bloczki z betonu komórkowego.

Struktura pustaków wyróżnia się otworowością o różnym układzie oraz objętości, co ma ogromny wpływ na właściwości termoizolacyjne oraz akustyczne ściany. Do rodziny tych rozwiązań zalicza się pustaki z keramzytobetonu, pustaki z wypełnieniem, warianty zasypowe lub szalunkowe (używane zazwyczaj jako fundamenty) oraz pustaki z ceramiki poryzowanej, które mają gęsto rozmieszczoną siatkę szczelin.

pustak-ceramiczny-bloczki-komorkowe-roznice

Który materiał jest mocniejszy pustak ceramiczny czy beton komórkowy?

Wytrzymałość na ściskanie w przypadku pustaków ceramicznych wynosi od 7,5 do 20 MPa a betonu komórkowego Termalica od 2 do 5 MPa. W przypadku budowy domu jednorodzinnego, wytrzymałość nie ma jednak tak dużego znaczenia, oba materiały są w stanie przyjąć takie obciążenie a nośność wyrobów murowych pozostaje niewykorzystana.

Co jest cieplejsze ceramika czy gazobeton?

Beton komórkowy jest materiałem jednorodnym i cieplejszym niż ceramika. W produktach o podobnej grubości współczynnik przenikania ciepła U jest korzystniejszy w przypadku betonu komórkowego. Ma to szczególne znaczenie w przypadku budowy ścian jednowarstwowych, gdzie możemy wznosić przegrody o współczynniku U=0,16 W/mK.

Co jest zdrowsze?

Beton komórkowy jest wykonany z naturalnych surowców: cementu, wapna, gipsu, piasku i wody. To budulec pozwalający na wzniesienie ścian, które „oddychają”, a więc stabilizują wilgotność powietrza w pomieszczeniach, przez co nie tyle zapewniają korzystny mikroklimat, ile zapobiegają rozwojowi grzybów i pleśni.

Wysoka paroprzepuszczalność betonu komórkowego sprawia, że ściany szybko wysychają w przypadku także nagłego zawilgocenia lub awaryjnego zalania.

Oba materiały są ognioodporne – ceramika ze względu na proces, w jakim powstaje, a beton komórkowy ze względu na niepalne surowce, których używa się do jego produkcji. Jednakże ściany z betonu komórkowego w przypadku pożaru zapewniają najwyższą odporność ogniową REI 240 co odpowiada czterem godzinom ochrony.

Beton komórkowy czy ceramika? Co się łatwiej muruje?

Zaletą bloczków z betonu komórkowego jest dokładność wymiarowa, co ma przełożenie na szybkość wznoszenia murów. Rozbieżności wymiarów są niewielkie i wynoszą +/- 1 mm.

Do stawiania tego typu ścian zużywa się również mniej zaprawy, dzięki czemu koszty inwestycji są mniejsze. Ściany z betonu najczęściej muruje się z użyciem zaprawy klejowej (na cienkie spoiny). Niewielka ilość zaprawy pomiędzy elementami murowymi zapobiega powstawaniu mostków cieplnych, co wpływa na ograniczenie zużycia energii.

Duże wymiary bloczków (wysokość 24-25 cm, długość około 60 cm, szerokość 24‒48 cm) wpływają na usprawnienie prac – zapotrzebowanie na 1 m2 to tylko 6,67 bloczka. W porównaniu do pustaków ceramicznych niewielki ciężar sprawia mniej problemów w czynnościach transportowych i w procesie budowania poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Jedną z innych zalet materiału betonu komórkowego jest jego łatwa obróbka w trakcie budowy i na etapie wykańczania.

Co wybrać bloczki z betonu komórkowego czy pustaki?

Czy bloczki z betonu komórkowego mają wady? Większość z nich wynika nie tyle z samego materiału, ile nieprawidłowego wykorzystania rozwiązania oraz braku profesjonalizmu w czasie montażu. Odnosi się to do ostrożności podczas transportu lub przenoszenia czy niedokładności murowania. Elementy te są kruche, więc łatwo je uszkodzić, a mimo tego, że ściany z nich nie sprawiają kłopotów podczas wznoszenia, to przy niepoprawnej technice murowania mogą pojawiać się mostki termiczne. Ten problem dotyczy jednak wszystkich nieodpowiednio użytych materiałów.

Wybór pomiędzy betonem komórkowym a pustakami jest dylematem, którego rozstrzygnięcie nie jest jednoznaczne. Wszystko zależy od działki, projektu konstrukcyjnego czy właściwości, którymi ma wyróżniać się dom. Decyzja nie jest łatwa, ale solidna analiza dostępnych rozwiązań z pewnością pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i zbudować ściany na lata.

Grubość ścian działowych – jaka będzie optymalna?
Murowanie z betonu komórkowego – praktyczne wskazówki
Grubość ścian działowych – jaka będzie optymalna?
Murowanie z betonu komórkowego – praktyczne wskazówki