Wpisy

Współczynnik przenikania ciepła w materiałach budowlanych. Dlaczego warto zwracać na niego uwagę?

Dzisiejsze budownictwo reprezentuje zupełnie inne podejście niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Współcześnie ogromną wagę kładzie się na kwestie ekologii i ekonomii. O niskim zużywaniu energii przez budynek należy pomyśleć znacznie wcześniej niż na etapie jego eksploatacji, a mianowicie już podczas projektu i wyboru materiałów budowlanych. Warto wtedy zdecydować się na budulec o niskim współczynniku przenikania ciepła. Co to oznacza w praktyce?

Czym jest współczynnik przenikania ciepła w materiałach budowlanych?

Współczynnik przenikania ciepła to jeden z najważniejszych parametrów w budownictwie. Służy do określenia stosunku strumienia cieplnego do powierzchni przegrody i różnicy temperatur z obu jej stron. Oznacza to tyle, że dzięki współczynnikowi dowiemy się, na jakie straty ciepła jesteśmy narażeni, stosując konkretny materiał budowlany. Im współczynnik niższy, tym lepiej – mniejsze straty i wyższa temperatura wewnątrz budynku.

Określa się go za pomocą współczynnika przewodzenia ciepła betonu komórkowego określonego w deklaracjach producenta oraz grubości ściany oraz gęstości bloczka.

Przewodzenie ciepła λ materiałów ściennych

Dlaczego znajomość współczynnika przenikania ciepła jest konieczna?

Na współczynnik przenikania ciepła należy zwracać uwagę z paru powodów. Po pierwsze materiały o niskim współczynniku gwarantują mniejsze zużycie energii, a więc niższe koszty ogrzewania. Jest to zatem rozwiązanie zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska niż inne rodzaje budulca. Kolejnym aspektem są wymagania prawne. Obecnie podchodzi się do budownictwa z większą świadomością ekologiczną, co powoduje powstawanie nowych regulacji. I tak współczynnik przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych nie powinien być wyższy niż 0,20 W/m2K, a w przyszłości pewnie jeszcze mniej.

Jakie materiały stosować?

Obecnie na rynku najlepszym materiałem pod kątem współczynnika przenikania ciepła jest beton komórkowy. Zawiera on miliony porów powietrznych, które są w nim równomiernie rozmieszczone. Bierze się stąd inna jego nazwa – gazobeton. Konstrukcja tego materiału gwarantuje doskonałą izolację ciepła – latem we wnętrzu nie panują upały, zimą w domu nie dokucza chłód.

W naszej ofercie znajdziesz liczne rodzaje betonu komórkowego, różniące się grubością. Najcieplejszy wariant gazobetonu Termalica, o grubości 48 cm cechuje się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 0,16 W/m2K. Oznacza to, że przegroda z takiego materiału nie wymaga dodatkowego ocieplenia. Beton komórkowy Termalica o gęstości 300, 350, 400 kg/m3 posłuży więc do stawiania szczelnych ścian jednowarstwowych. Bloczków o większej gęstości i wyższym współczynniku przenikania ciepła z powodzeniem użyjesz na przykład do stawiania ścian wewnętrznych.

Beton komórkowy to łatwy sposób na to, by uniknąć dodatkowego ocieplania budynku, a więc zaoszczędzić na zaprawie, tynku i robociźnie. Jest to materiał lekki i łatwy w obróbce, wyglądem przypominający frezowany pumeks. Jego ogromną zaletą są precyzyjne wymiary, dzięki którym budynek można zaprojektować z dokładnością do pojedynczego bloczka.

Współczynnik najważniejszy, ale nie jedyny

Współczynnik przenikania ciepła to niewątpliwie najważniejszy parametr, jaki powinno się brać pod uwagę, wybierając materiał budowlany. Obok niego istnieje jednak szereg innych kryteriów, jakie musi spełniać dobry budulec. Pod uwagę weź zatem jego izolacyjność akustyczną, która zdecyduje o poziomie pochłaniania hałasu, a także odporność ogniową – mającą niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo Twojego domu. Warto również przyjrzeć się takim kwestiom, jak sposób produkcji danego materiału – mający wpływ na zdrowie – oraz przepuszczalność pary wodnej, która zdecyduje o poziomie wilgotności we wnętrzach.

Wszystkie powyższe czynniki utrzymane są na odpowiednim poziomie w betonie komórkowym Termalica. To materiał, który pozwoli Ci wznieść nowoczesny, energooszczędny i bezpieczny budynek. Nie zapominaj, że to także produkt w przystępnej cenie, a zarazem gwarantujący dodatkowe oszczędności.

Akustyka ścian w domach z betonu komórkowego
Ściany działowe z betonu komórkowego. O czym koniecznie trzeba pamiętać?
Akustyka ścian w domach z betonu komórkowego
Ściany działowe z betonu komórkowego. O czym koniecznie trzeba pamiętać?