Wpisy

Budowa systemem gospodarczym – na czym polega?

Własny dom to marzenie wielu Polaków. Zakup domu z rynku wtórnego części osób nie zadowala. Wówczas pozostaje nam budowa domu takiego, jaki najbardziej nam odpowiada, ale normy wymagają aby to był dom energooszczędny. Jak zrealizować takie prace? Część osób chce zbudować dom systemem gospodarczym.

Decyzja dotycząca budowy domu często jest jedną z najważniejszych w życiu. Do tego takie przedsięwzięcie oznacza również duży wysiłek finansowy. Nic dziwnego, że każdy inwestor szuka sposobu, żeby jak najbardziej ograniczyć koszty budowy, nie rezygnując przy tym z domu, jaki sobie wymarzył. Jakie mamy możliwości? Rozwiązaniem może być budowa domu systemem gospodarczym. Eksperci szacują, że taki sposób budowy domu wybiera nawet połowa inwestorów. Wyjaśniamy zatem, na czym polega budowa domu systemem gospodarczym i czy takie rozwiązanie jest rzeczywiście korzystne dla inwestora. Podpowiadamy także, jak realizować prace systemem gospodarczym.

termalica budowa z bloczków

Budowa systemem gospodarczym a budowa systemem zleconym

Podejmując decyzję o budowie domu, trzeba jednocześnie zdecydować się, w jakiej formie zostanie to zrealizowane. Do wyboru mamy budowę systemem zleconym lub budowę systemem gospodarczym. Pierwsza opcja to powierzenie budowy firmie budowlanej, która wykona wszystkie prace. Wtedy rola inwestora ogranicza się w zasadzie jedynie do wypłacania wynagrodzenia za poszczególne etapy budowy i czuwanie nad przebiegiem prac. Taki sposób budowania jest bardzo szybki i niezwykle komfortowy. To rozwiązanie szczególnie wygodne, gdy budowa jest finansowana za pomocą kredytu hipotecznego. Trzeba się wtedy stosować do terminów, które narzuca bank i na tej podstawie wypłaca kolejne transze kredytu. Niestety, dużym minusem systemu zleconego może być wysoka cena budowy.

Alternatywą jest budowa domu metodą gospodarczą. W tym przypadku najprostsze prace budowlane wykonuje się samodzielnie, a do bardziej skomplikowanych zatrudnia się wybrane ekipy budowlane i fachowców. Do tego wszelkie materiały budowlane wyszukuje się i zamawia samodzielnie. Jednak w takiej opcji inwestor powinien mieć chociaż podstawową wiedzę budowlaną, a ponadto ciąży na nim większa odpowiedzialność. Takie rozwiązanie bywa jednak bardzo czasochłonne, nierzadko budowa domu zajmuje 2 lata i dłużej. Za to rekompensatą jest możliwość zaoszczędzenia znacznych sum.

System gospodarczy budowa i oszczędności

Oszczędności to główny powód, dla którego inwestorzy tak często interesują się budową domów systemem gospodarczym. Pieniądze można zaoszczędzić nie tylko na tym, że wiele prac wykonuje się samodzielnie. Do bardziej skomplikowanych czynności można także wyszukać fachowców, którzy mają konkurencyjne ceny. Wystarczy porównać oferty różnych wykonawców. Dzięki temu nie ma obawy, że inwestor przepłaci za usługi remontowe.

To jednak nie wszystko. Duże oszczędności wynikają także z samodzielnego zakupu materiałów budowlanych. Inwestor nie tylko może znaleźć najtańszą ofertę na rynku, lecz także może negocjować ceny. Do budowy domu będzie potrzebował przecież dużej ilości materiałów. W ten sposób można dostać nawet kilkanaście % rabatu, a do tego znika marża, którą narzucają firmy w systemie zleconym. Warto jednak pamiętać, żeby w systemie gospodarczym wybierać materiał (wcześniej także projekt), który będzie dla nas łatwy do montażu. Przykładem jest budowa z betonu komórkowego. Bloczki z systemem pióro-wpust można łatwo montować i nie trzeba stosować pionowej spoiny między nimi.

Oczywiście skala oszczędności to kwestia indywidualna. W przypadku każdej budowy mogą to być inne kwoty, ponieważ zależą od skali prac przeprowadzanych samodzielnie, stawek zatrudnianych wykonawców i cen materiałów wraz z uzyskanymi materiałami. Przeciętnie szacuje się że taka oszczędność wynosi około 10% w stosunku do systemu zleconego. Natomiast przy bardzo dużym zaangażowaniu w prace inwestora wydatki można zredukować nawet o 20% lub więcej. Zanim jednak podejmie się decyzję o wyborze systemu, warto dokładnie policzyć i oszacować spodziewane oszczędności.

Budowa domu samemu – od czego zacząć?

Budowa domu systemem gospodarczym to konieczność większego zaangażowania, ponieważ większość spraw musimy załatwić sami. Najpierw należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który obowiązuje w danej gminie. Dzięki temu dowiemy się, jaki budynek może powstać na naszej działce i czy są jakieś ograniczenia. Jeśli nie ma takiego planu, warto sprawdzić, czy dla danej okolicy przygotowano warunki zabudowy. Dopiero po poznaniu takich dokumentów należy sprawdzić, jaki projekt domu będzie dla nas odpowiedni. Mamy do wyboru projekty domów np. z betonu komórkowego lub możliwość zamówienia projektu indywidualnego. Jeśli będziemy budować dom samodzielnie, jego bryła powinna być jak najprostsza, bo to ułatwi nam pracę. Trzeba także zwrócić uwagę na materiał budowlany.

W kolejnym kroku trzeba dopełnić formalności, jakie narzuca Prawo budowlane i zgłosić do odpowiednich organów zamiar budowania domu mieszkalnego.

Jak realizować pracę?

Wybierając system gospodarczy, musimy się liczyć z tym, że prace budowlane będą trwały długo, nawet kilka lat. Dlatego wszelkie działania należy dobrze i dokładnie zaplanować. Budowę domu najlepiej rozpocząć w takim terminie, żeby przed zimą budynek miał już stan surowy. Zwykle w tej porze roku prace są przerywane, chociaż przez ostatnie lata jest ona zazwyczaj łagodna i niektórzy inwestorzy próbują wtedy wykonywać etapy prac. Najlepiej jednak zaczekać do wiosny i wtedy rozpocząć etap wykańczania domu. Należy unikać niskich temperatur i przymrozków zarówno gdy wylewane są fundamenty, jak i prowadzi się inne prace z użyciem zaprawy cementowo-wapiennej.

Trzeba również pamiętać, że zarówno w systemie zleconym, jak i gospodarczym konieczny jest kierownik budowy. Nadzoruje on wszystkie prace oraz dba o bezpieczeństwo pracowników. Kierownika budowy zatrudnia inwestor.

Budowa domu systemem gospodarczym to możliwość znacznego zredukowania kosztów powstania domu. Należy jednak pamiętać, że będzie to od nas wymagało dużego zaangażowania. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziemy mieli czas na prowadzenie prac takim systemem.

Charakterystyka energetyczna budynku
Czym jest przewodność cieplna betonu?
Charakterystyka energetyczna budynku
Czym jest przewodność cieplna betonu?