Termalica
Wpisy

Budowanie z betonu komórkowego – szybko i sprawnie. Co trzeba wiedzieć o tym materiale?

 

W niepamięć odchodzą czasy, gdy domy stawiało się z cegły czy pustaków. Były to materiały o licznych niepodważalnych zaletach, ale i wymagające sporych nakładów pracy. Sprzyjały również popełnianiu błędów na etapie projektowania i wznoszenia budynków. Dlatego obecnie coraz częściej stawia się na beton komórkowy. Czym charakteryzuje się ten materiał i jakie są jego największe zalety? Przekonaj się, dlaczego warto z niego budować!

 

Czym właściwie jest beton komórkowy?

Beton komórkowy to tworzywo składające się ze zmielonego piasku kwarcowego, wapna oraz wody. Mieszanka dojrzewa w atmosferze sprężonej pary wodnej w autoklawie. Dzięki wykorzystaniu naturalnych surowców materiał ten odznacza się neutralną, białą barwą. Najlepszy rodzaj betonu komórkowego to ten, który nie zawiera żadnych odpadów produkcyjnych, takich jak na przykład popioły lotne.

Wyglądem i masą przypomina nieco frezowany pumeks. Jest bardzo lekki i posiada mnóstwo równomiernie rozmieszczonych porów powietrznych, które odpowiadają za znakomitą izolację cieplną.

gęstość betonu komórkowego

Izolacja cieplna – największa zaleta betonu komórkowego

Ściany z betonu komórkowego są tym lepsze, im niższy jest ich współczynnik przenikania ciepła. W betonie komórkowym Termalica o gęstości 300 kg/m3 parametr ten wynosi jedynie 0,075 W/mK. Sprawia to, że budynek staje się energooszczędny i zyskuje komfortowy mikroklimat. Co to oznacza? Przy odpowiedniej grubości bloczka (40 lub 48 cm) domu z betonu komórkowego nie trzeba dodatkowo ocieplać. To łatwy sposób na to, by na robociźnie, zaprawie i tynku zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

W odróżnieniu od pustaków, ściany z betonu komórkowego nie posiadają szczelin powietrznych, co sprawia, że doskonale akumulują ciepło. Jak to wygląda w praktyce? Latem budynek chłonie ciepło za dnia, aby oddawać je w nocy, gdy robi się chłodniej. Gwarantuje to stabilną temperaturę w mieszkaniu, niezależnie od tego, jaka pogoda panuje na zewnątrz.

 

Buduj z betonu komórkowego – szybko i wygodnie

Beton komórkowy to nie tylko doskonałe właściwości izolacyjne, ale także cały system budowlany. Polega on na sprawnym stawianiu ścian jedno- i wielowarstwowych z bloczków betonu komórkowego oraz innych elementów konstrukcyjnych, takich jak nadproża czy płytki. Każdy bloczek wykonany jest w najwyższej dokładności wymiarowej TLMB. Pozwala to na bezbłędne i precyzyjne zaprojektowanie budynku – niczym w zestawie z klocków Lego.

Taki system pomaga unikać błędów, które mogłyby powstać na etapie wcielania projektu w życie. Pozwala to fachowcom budować szybciej, bez obaw o ryzyko komplikacji. Ciąży na nich również mniejsza odpowiedzialność – nie muszą szukać żadnych rozwiązań na własną rękę. System budowania domów z betonu komórkowego sprzyja projektowaniu bez błędów.

bloczek z betonu komórkowego

Beton komórkowy do ścian jedno- czy dwuwarstwowych?

Beton komórkowy to materiał, którego z powodzeniem można użyć zarówno do stawiania ścian jednowarstwowych, jak i dwuwarstwowych. Do tych pierwszych wykorzystuje się najlżejsze odmiany bloczków o gęstości 300, 350, 400 kg/m3. Taki budynek nie wymaga już dodatkowego ocieplenia, co sprawia, że jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Jego ściany są jednorodne, gładkie i równe, dzięki czemu na ich tynkowanie wystarczą niewielkie ilości zaprawy.

Ściana dwuwarstwowa z betonu komórkowego także łączy w sobie znakomite właściwości cieplne, gładkość muru oraz system szybkiej budowy. Do warstwy konstrukcyjnej wykorzystuje się jednak bloczki o większej gęstości – od 400 do 700 kg/m3. Mają one wyższy współczynnik przenikania ciepła, więc towarzyszy im dodatkowa warstwa termiczna z płyt styropianu lub wełny mineralnej.

 

ściana jedno i dwuwarstwowa

Jaki beton komórkowy na ściany zewnętrzne, a jaki na wewnętrzne?

Na etapie projektowania domu z betonu komórkowego, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, która jego odmiana nada się do ścian wewnętrznych, a która do zewnętrznych. Warto tu pamiętać o współczynniku przenikania ciepła. O ile izolacja termiczna jest bardzo istotna w przypadku ścian zewnętrznych, o tyle nie powinna definiować ścian wewnętrznych. Do tych pierwszych konieczne będą więc bloczki o gęstości 300–400 kg/m3, a do tych drugich wystarczą odmiany mieszczące się w przedziale 500–700 kg/m3.

Beton komórkowy to szereg zalet, które charakteryzują nowoczesne i energooszczędne  budownictwo. Planując budowę domu z tego materiału, zapoznaj się z betonem komórkowym Termalica, który odznacza się najwyższą jakością na rynku.

 

Współczynnik przenikania ciepła – kolejny nieistotny termin czy może coś więcej?
7 praktycznych wskazówek dla osób budujących z betonu komórkowego
Współczynnik przenikania ciepła – kolejny nieistotny termin czy może coś więcej?
7 praktycznych wskazówek dla osób budujących z betonu komórkowego