Wpisy

Wymiary bloczków z betonu komórkowego

Budowa domu to nie przelewki, bo o jego funkcjonalności, energooszczędności i solidności przesądzają decyzje podjęte w początkowej fazie inwestycji. Dotyczy to przede wszystkim materiałów, które wykorzystywane będą do wznoszenia różnego rodzaju ścian – czy to wewnętrznych, czy zewnętrznych – a jednym z najczęściej wybieranych są bloczki gazobetonowe. Pytanie tylko, które wybrać?

Bloczek bloczkowi nierówny

Gdyby przyjrzeć się bloczkom z betonu komórkowego, na pierwszy rzut oka wszystkie wyglądają podobnie. Sekret jednak tkwi w parametrach technicznych, spośród których najważniejsza jest gęstość. Jest to stosunek masy betonu komórkowego do jego objętości brutto. Ma to wpływ na izolacyjność akustyczną, wytrzymałość powierzchni, a także izolacyjność cieplną, określaną współczynnikiem przenikania ciepła lambda (λ). Im współczynnik ten jest niższy, tym materiał lepiej zda egzamin podczas mroźnych, zimowych miesięcy, a tym samym pozwoli obniżyć rachunki eksploatacyjne. Takie warunki zagwarantują bloczki z betonu komórkowego o niskiej gęstości.

Istotne różnice w parametrach

Istnieje jeszcze wiele innych parametrów rozróżniających bloczki, których podstawą jest beton komórkowy. Wymiary, a w tym szerokość, to kolejny z kluczowych czynników, które należy brać pod uwagę, wybierając materiał. Jej wartość uzależniona jest od tego, z ilu warstw składać się będą ściany. Poza tym warto też zwrócić uwagę na wyprofilowanie bloczka, klasę wytrzymałości na ściskanie czy dokładność wymiarową, która będzie miała wpływ na zużycie zaprawy, a także gładkość ściany. Bloczki Termalica posiadają najwyższą dokładność wymiarową TLMB. Tolerancja na maksymalnych odchyłkach to +/- 1,5 mm na długości i szerokości oraz +/- 1 mm na wysokości.

Bloczki dla ściany jednowarstwowej – jakie wymiary?

Ściany jednowarstwowe należy wykonywać z bloczków, które charakteryzują się najlepszymi właściwościami cieplnymi. Należą do nich bloczki najlżejsze, takie jak TERMALICA® EKSTRA i KLASA 300 oraz 350 o grubości/szerokości 48 lub 40 cm, a ich całkowite wymiary to 48×24,9×59,9, 40×24,9×59,9, 48×24,9×59,9. Dzięki ich zastosowaniu niewymagane jest dodatkowe ocieplenie muru przy pomocy wełny lub styropianu. To wpływa na szybkość wykonania powierzchni, którą wewnątrz można wykończyć tynkami lub gładziami (o grubości od 5 do 10 mm), a z zewnątrz tynkami tradycyjnymi mineralnymi lub tynkami cienkowarstwowymi dekoracyjnymi.

Dzięki ich zastosowaniu niewymagane jest dodatkowe ocieplenie muru przy pomocy wełny lub styropianu. To wpływa na szybkość wykonania powierzchni, którą wewnątrz można wykończyć tynkami lub gładziami (o grubości od 5 do 10 mm), a z zewnątrz tynkami tradycyjnymi mineralnymi lub tynkami cienkowarstwowymi dekoracyjnymi.

Ściany dwuwarstwowe – bloczek o szerokości 20, 24 czy 30 cm?

Do ścian dwuwarstwowych wykorzystuje się bloczki z betonu komórkowego (np. TERMALICA® 300, 350, 400, 500, 600 i 700 o grubości 20, 24, 30 lub 36,5 cm), a także płyty wełny mineralnej lub styropian, które stanowią warstwę izolacji termicznej. Gdy powierzchnia składa się z trzech lub więcej warstw, dodatkowo stosuje się warstwę osłonową z bloczków betonu komórkowego lub cegły ceramicznej. Powinna mieć ona grubość 9÷12 cm.

Najbardziej popularny dla ścian wielowarstwowych jest bloczek o grubości 24 cm, o wymiarach 240 x 249 x 599 mm i gęstości 350, 400, 500. Taka ściana razem z dodatkową warstwą izolacyjną o grubości 15 lub 20 cm uzyskuje odpowiednie właściwości termoizolacyjne tworząc zalążki pod dom energooszczędny.

Warto zauważyć że bloczki komórkowe Termalica posiadają stałe, zoptymalizowane wymiary:
– wysokość 249 mm,
– długość 599 mm
oraz szerokość / grubość którą dobiera się w zależności od ich przeznaczenia.
Zużycie bloczków na 1m² ściany wynosi tylko 6,67 sztuki a wygodę murowania dodatkowo ułatwiają ergonomiczne uchwyty montażowe oraz połączenia pióro-wpust (U – uchwyt, Z- zamek), które znacząco skracają czas wznoszenia murów.

Wybierając bloczki z betonu komórkowego, warto zwrócić uwagę na ich parametry i zastosowanie. Liczą się gęstość, dokładność wymiarowa czy grubość. Od tego zależeć będzie współczynnik przenikana ciepła, który ma bezpośredni wpływ na charakterystykę energetyczną budynku i obniżenie kosztów eksploatacyjnych budynku. Rozważny dobór materiałów będzie więc skutkował obniżeniem wartości na rachunkach!

Nowoczesne budownictwo a beton komórkowy
Jaka grubość styropianu na ściany dwuwarstwowe z betonu komórkowego?
Nowoczesne budownictwo a beton komórkowy
Jaka grubość styropianu na ściany dwuwarstwowe z betonu komórkowego?