Wpisy

Jaka grubość styropianu na ściany dwuwarstwowe z betonu komórkowego?

Ściany dwuwarstwowe to jeden z najpopularniejszych typów murów stosowanych w budownictwie jednorodzinnym. Są łatwe do wzniesienia, gwarantują optymalny komfort cieplny, a ich koszt nie nadwyręża mocno budżetu inwestora. Przed ich powstaniem warto jednak dokładnie zapoznać się ze specyfiką wybieranych materiałów i dobrać odpowiednią grubość styropianu. Ile ona wynosi i o czym jeszcze należy pamiętać?

Dwie warstwy: mur + warstwa izolacyjna

Ściany dwuwarstwowe składają się z dwóch warstw gwarantujących odpowiednią termoizolację budynku. Pierwsza to mur konstrukcyjny o grubości 20-40 cm, a materiał do jego wzniesienia to cegły, pustaki ceramiczne, silikaty czy bloczki komórkowe. Druga to ocieplenie, a więc styropian. W przypadku ścian jednowarstwowych nie jest on wymagany, przez co inwestorzy mogą zaoszczędzić na kosztach montażu, ale w tzw. dwuwarstwowcach, to jedna z najbardziej uniwersalnych izolacji. Musi być odporna na mechaniczne uszkodzenia i zgniatanie, a także cechować się wytrzymałością na rozrywanie. Istotnymi parametrami będą też grubość materiału oraz współczynnik przenikania ciepła, wyrażany symbolem U.

ściany dwuwarstowe mur termalica + styropian

Nowe wytyczne

Jeszcze do końca 2020 roku współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosił 0,23 W/(m2K). Jednak wraz ze zmianami przepisów Rozporządzenia Ministra Infrastruktury wartość U od 01.01.2021 roku powinna sięgać 0,20 W/(m2K), co przekłada się na stosowanie lepszych materiałów dla ścian i grubszej warstwy termoizolacji. Będzie to miało wpływ na oszczędności na ogrzewaniu.

Pozostaje pytanie: jaki styropian wybrać? Podczas zakupów samej warstwy izolacyjnej, jaką jest styropian, również warto zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia. Przyjmuje się, że jego standardowa wartość wynosi 0,042 W/ m2K. Na rynku obecny jest obecnie jeszcze styropian grafitowy, którego współczynnik jest jeszcze korzystniejszy i wynosi 0,030-0,33 W/ m2K. Dość poważną wada dla styropianu grafitowego jest zjawisko przegrzewania, powodujące możliwość deformacji i odpadania płyt.

ściany wielowarstwowe termalica

*Współczynnik przewodzenia ciepła materiału termoizolacyjnego λ = 0,042 W/mK.

Ocieplenie ścian styropianem

Do najbardziej popularnych rozwiązań służących do wznoszenia ścian dwuwarstwowych należą bloczki z betonu komórkowego o grubości 24 cm, które jeszcze do niedawna, by osiągnąć optymalny współczynnik U, ocieplane były styropianem o grubości nawet 10-12 cm. W obliczu nowych wyzwań specjaliści rekomendują styropian 15 cm, 18 cm lub 20 cm. Ostatni, przy założeniu stosowania bloczków 24 cm i gęstości 350, 400 lub 500 daje U na poziomie mniejszym niż 0,15 W/(m2K), a więc znakomicie wpisuje się w definicję budownictwa energooszczędnego.

Dla bloczka Termalica 350 (T2,5/350-24/25/60 UZ) + Styropian 20 cm,  U = 0,13
Dla bloczka Termalica 400 (T2,5/400-24/25/60 UZ) + Styropian 20 cm, U = 0,14
Dla bloczka Termalica 500 (T3/500-24/25/60 UZ) + Styropian 20 cm, U = 0,15

Branża budowlana wciąż podlega modyfikacjom. Ich celem jest dążenie do jak najlepszej efektywności termicznej i oszczędności. Wbrew pozorom nie zagwarantują tego możliwie jak najgrubsze mury i warstwy styropianu. W tym przypadku liczy się współczynnik U, a jego optymalną wartość da się uzyskać niedrogim kosztem.

Wymiary bloczków z betonu komórkowego
Czy trudno wykonuję się nadproża?
Wymiary bloczków z betonu komórkowego
Czy trudno wykonuję się nadproża?