Wpisy

Ocieplenie wieńca – na co warto zwrócić uwagę?

Wieniec stropowy to jeden z elementów konstrukcji budynku, które decydują o jego stabilności. Minimalizuje ryzyko pękania ścian w wyniku nierównomiernego osiadania domu. To żelbetowa belka wieńcząca strop w miejscu jego oparcia na ścianach – zarówno zewnętrznych, jak i nośnych. Trzeba pamiętać, że wieniec wykonany jest z materiału łatwo przewodzącego zimno, więc może stać się mostkiem termicznym. Aby nie dopuścić do ucieczki ciepła w ten sposób, należy zadbać o odpowiednią izolację. O czym warto pamiętać?

Ściana ścianie nierówna

Ocieplenie wieńca stropowego będzie różniło się w zależności od rodzaju ścian. W tych dwuwarstwowych nie trzeba właściwie martwić się tą kwestią. Niezależnie od materiału, z którego wykonano warstwę nośną, izolację termiczną gwarantuje ocieplenie w postaci grubych płyt styropianu lub wełny mineralnej. Wieniec można dodatkowo izolować, ale często nie jest to konieczne.

Zupełnie inaczej wygląda ta kwestia w przypadku ścian jednowarstwowych. Materiał konstrukcyjny jest w nich jednocześnie izolacyjnym, dlatego wieniec stropowy stanowi miejsce wrażliwe pod względem ciepłochronności.

ocieplenie wieńca stropowego

Ocieplenie wieńca w ścianie jednowarstwowej

Wieniec stropowy w ścianie zewnętrznej, jako element żelbetowy, stanowi newralgiczne miejsce ze względu na przenikanie ciepła. Dlatego tak ważna jest jego izolacja. Z zewnątrz wieniec należy obudować dodatkowo bloczkiem betonu komórkowego wraz z warstwą wełny mineralnej lub styropianu. Nie tylko utworzy on dodatkowe ocieplenie, ale również ujednolici ścianę pod względem materiałowym. Okaże się to bardzo istotne podczas jej tynkowania.

Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na to, by wysokość elementów docieplających była równa wysokości wieńca. Dzięki temu strop może zostać zabetonowany równo z ich wierzchem. Na tym jednak nie koniec izolacji.

Docieplenie wieńca – idziemy piętro wyżej

Solidna praca nad izolacją wieńca może pójść na marne, jeśli zapomnimy o detalach. Takie zagrożenie powstaje choćby wtedy, gdy na stropie stawiamy ścianę kolejnego piętra. Pierwsze bloczki betonu komórkowego stawia się na grubszej warstwie zaprawy cementowo-wapiennej, która ma gwarantować idealne wypoziomowanie.

Diabeł tkwi w takim szczególe, jakim jest właśnie zaprawa. Jeżeli położylibyśmy ją na całej szerokości bloczków, w połączeniu z wieńcem stałaby się ona mostkiem termicznym. Dlatego warto ograniczyć ją do szerokości samego wieńca, a na jego izolacji – styropianie lub wełnie mineralnej oraz betonie komórkowym – umieścić płytki z tegoż betonu. Ich grubość powinna odpowiadać grubości zaprawy. W ten sposób będzie ona doskonale izolowana, a zewnętrzna warstwa ściany zachowa jednolitość materiałową.

Dlaczego trzeba ocieplić wieniec?

Wieniec stropowy to wrażliwe miejsce każdego budynku, zwłaszcza w ścianach jednowarstwowych. Przyczynia się do ucieczki ciepła na zewnątrz, a to w oczywisty sposób przekłada się na wzrost wydatków na ogrzewanie. Trudności w utrzymaniu optymalnej temperatury we wnętrzach negatywnie wpływają na komfort mieszkania i energooszczędność domu. Niezależnie od tego, czy ocieplenia wieńca stropowego podejmujemy się sami, czy zatrudniamy w tym celu fachowców, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by izolacja gwarantowała nam maksymalną ciepłochronność.

Sposoby zabezpieczenia przeciwwilgociowego ścian
Współczynnik przenikania ciepła – kolejny nieistotny termin czy może coś więcej?
Sposoby zabezpieczenia przeciwwilgociowego ścian
Współczynnik przenikania ciepła – kolejny nieistotny termin czy może coś więcej?