Współczynnik przenikania ciepła – kolejny nieistotny termin czy może coś więcej?
Budownictwo energooszczędne nie jest już chwilowym trendem – to przemyślany nurt, który w najbliższych latach będzie przeżywał jeszcze bardziej dynamiczny rozwój. Mają na to wpływ zarówno rosnące ceny energii, jak i wyzwania związane z ochroną środowiska. Co wspólnego z tym wszystkim ma współczynnik przenikania ciepła? Jak w ogóle rozumieć ten termin? Odpowiadamy poniżej.
Co właściwie oznacza współczynnik przenikania ciepła?
Współczynnik przenikania ciepła nie jest błahym terminem, którego znaczeniem nie warto sobie zaprzątać głowy. Wręcz przeciwnie – w obecnych czasach to jeden z najważniejszych parametrów dla budownictwa. Wyraża on stosunek strumienia cieplnego do powierzchni przegrody i różnicy temperatur z obu jej stron. W praktyce oznacza to, że służy on do określenia, z jakimi stratami ciepła należy się liczyć w przypadku zastosowania konkretnego materiału i określonej grubości jego warstwy. Im wartość będzie niższa, tym straty będą mniejsze, a temperatura we wnętrzu – stabilna przez całą dobę.
Dla formalności dodamy jeszcze, że współczynnik przenikania ciepła oznacza się literą U, a wartość podaje w jednostce W/(m²K). Do jego dokładnego wyliczenia potrzebna jest wiedza matematyczno-fizyczna oraz znajomość właściwości materiałowych obliczanych przegród budowlanych.
Współczynnik przenikania ciepła a budownictwo energooszczędne
W naszym kraju długo nie przywiązywano wagi do jakości materiałów budowlanych oraz staranności wykończenia budynków. Szła za tym, rzecz jasna, wysoka energochłonność budynków, która generowała i wciąż generuje wysokie koszty ogrzewania. Co ciekawe, w takim budownictwie, rachunki za ogrzewanie potrafią być nawet czterokrotnie wyższe niż w przypadku nowoczesnych budynków, konstruowanych z wykorzystaniem energooszczędnych rozwiązań.
Podstawowe założenia budownictwa energooszczędnego to izolacja termiczna budynku oraz ograniczenie strat ciepła. Jaka jest zatem zależność między współczynnikiem przenikania ciepła a oszczędnością energii? To już prawdopodobnie oczywiste – niższa wartość U to większa energooszczędność.
Ile powinna wynosić wartość U? Aktualna perspektywa prawna i energooszczędna
Wartość ta jest określona przez przepisy, które ostatnimi laty stawały się coraz bardziej restrykcyjne. Wymagają one, aby współczynnik przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych nie był wyższy niż 0,23 W/(m²K) – niezależnie od rodzaju ściany. Od 2021 roku ma on wynosić maksymalnie 0,20 W/(m²K). Możemy z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że przepisy w ciągu najbliższych dziesięcioleci będą stawać się jeszcze bardziej rygorystyczne, na co warto się przygotować.
Niska wartość współczynnika przenikania ciepła bez dodatkowego ocieplania – to możliwe
Żeby osiągnąć w swoim domu współczynnik przenikania ciepła narzucany przez przepisy i energooszczędne podejście, wcale nie trzeba dodatkowo ocieplać ścian.
Najcieplejsza ściana z bloczków Termalica, o grubości 48 cm, odznacza się wartością omawianego współczynnika na poziomie 0,16 W/m2K. Taki wynik udało się uzyskać dzięki właściwościom betonu komórkowego. Zawiera on miliony równomiernie rozproszonych porów powietrznych, które tworzą doskonałą izolację cieplną, stąd jego potoczna nazwa – gazobeton. Sprawia to, że posiadają one wysoką zdolność stabilizacji ciepła, co z kolei przyczynia się do tego, że latem w domu nie panują upały, a zimą nie dokucza nam chłód.
Współczynnik przenikania ciepła i nie tylko, czyli czym kierować się przy wyborze materiału budowlanego?
Wierzymy, że do tego, jak ważny jest współczynnik przenikania ciepła, nie trzeba już nikogo przekonywać. To jednak nie jedyny parametr, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru materiału budowlanego. Czym jeszcze warto się kierować?
• Przepuszczalnością pary danego materiału, który zagwarantuje odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniach. Warto zaznaczyć, że wilgotność betonu komórkowego Termalica stabilizuje się na poziomie 3-4% masy, co jest wartością optymalną dla dobrego samopoczucia. Co więcej, cechuje się on odpowiednią przepuszczalnością i jest całkowicie mrozoodporny.
• Wpływem na zdrowie – dobry materiał budowlany to taki, do którego produkcji użyto wyłącznie naturalnych surowców (np. piasku i wapna). Nie powinien zawierać odpadów produkcyjnych, ani przechodzić wypalania, czy obróbki wysokotemperaturowej – pozwoli to uzyskać niskie wskaźniki promieniowania.
• Trwałością i bezpieczeństwem konstrukcji, czyli odpornością na działanie czynników zewnętrznych, a także niepalnością czy dźwiękoszczelnością.
• Ceną, a właściwie możliwością zaoszczędzenia. Warto mieć na uwadze, że wybierając materiał budowlany o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła, oszczędzamy na dodatkowej izolacji ścian, gdyż po prostu nie jest ona potrzebna.
Ściany o niskim współczynniku przenikania ciepła najlepszą inwestycją
Budowa budynków o niskim współczynniku przenikania ciepła to dziś norma. To w końcu rozwiązanie, które łączy w sobie oszczędność pieniędzy wydawanych na ogrzewanie i zwiększenie komfortu życia. Co ważne, wcale nie tak trudno osiągnąć taki stan rzeczy – okazuje się, że wystarczy wybrać odpowiedni materiał budowlany.