Wpisy

Budowanie dobrze zorganizowane

 

Przymierzasz się do budowy domu? Zaplanowanie poszczególnych etapów prac budowlanych pozwoli ci kontrolować zarówno czas, jak i wydatki. Przemyślany i dostosowany do twoich wymagań harmonogram prac sprawdzi się zarówno w przypadku wynajęcia firmy, która zrealizuje inwestycję „pod klucz”, jak i budowy domu systemem gospodarczym. Sprawdź, które pozycje w twoim planie powinny być szczególnie mocno wyróżnione.

Harmonogram prac budowlanych powinien być podstawową kwestią dla każdego, kto decyduje się wybudować dom. To dzięki niemu jesteśmy w stanie oszacować, jakie koszty będziemy musieli ponieść podczas zakupu materiałów budowlanych, ile godzin na budowie spędzą robotnicy i w zależności od czasu ich pracy ustalimy wysokość wynagrodzenia. Poza kwestiami finansowymi, dobrze przygotowany harmonogram pozwoli racjonalnie ocenić czas oddania gotowego budynku do użytku.

Na co zwrócić szczególną uwagę, aby nasze plany nie pozostały jedynie w sferze marzeń?

Kilka praktycznych porad przyda się każdemu, kto podjął decyzję o budowie domu.

budowa dobrze zorganizowana z termaliką

Kto się tym zajmie?

Budowę domu można zlecić jednej firmie, która będzie wykonywała wszystkie czynności – zajmie się przygotowaniem terenu pod budowę, zakupi niezbędne materiały, zorganizuje transport i zadba o odpowiedni dobór fachowców. Również harmonogram prac zostaje ustalony przez pracownika takiej firmy. Choć wykonanie i nadzorowanie robót budowlanych przez przedsiębiorstwo wydaje się rozwiązaniem kosztownym, to w praktyce ponosimy niższe wydatki np. na materiały budowlane – kupując sami, płacimy 23% podatku VAT za budulec. Jeśli zakup materiałów i wykonanie z nich np. ścian zlecimy przedsiębiorstwu, podatek VAT wyniesie 8%. Dodatkowo, firmy budowlane służą doradztwem w zakresie doboru technologii i mogą liczyć na bardzo korzystne rabaty u producentów.

Inną metodą budowania domu jest budowanie systemem gospodarczym.
W przypadku wybrania tej metody, sami kupujemy materiały budowlane, sami poszukujemy ekip do wykonania poszczególnych prac, jak i sami nadzorujemy wszystkie czynności. Inwestorom, którzy nie posiadają doświadczenia w branży budowlanej, szczegółowy harmonogram zdecydowanie ułatwi czuwanie nad przebiegiem zadań i pozwoli egzekwować od pracowników prawidłowe wykonanie wymaganych prac. Spodziewajmy się jednak, że samodzielne sporządzenie harmonogramu czynności na budowie może okazać się ponad nasze siły – warto wówczas zwrócić się o pomoc do fachowca. Uwzględnione w harmonogramie i spisane w postaci umowy z robotnikami konkretne czynności wraz z terminem ich wykonania stanowią podstawę wszelkich późniejszych rozliczeń.

Pierwsze kroki – projekt domu

Przyjmijmy, że jesteśmy już posiadaczami działki budowlanej z przyłączonymi mediami i poszukujemy ciekawego projektu domu. Projekt ten powinien uwzględniać wielkość działki, jej ukształtowanie i położenie. Przede wszystkim jednak wybrany projekt domu musi się nam po prostu podobać i spełniać nasze wymagania dotyczące eksploatacji budynku i komfortu mieszkania.

Pamiętajmy o tym, że kupiony gotowy projekt domu może wymagać pewnych korekt.
W zależności od rodzaju gruntu i ukształtowania terenu, nasz dom potrzebować może innych rodzajów fundamentów niż przewidziano na schemacie. Zdarza się, że kierownik budowy zastąpi fundamenty wykonane z pustaków murarskich fundamentami wylewanymi. Kiedy indziej wybierze zamiast tradycyjnych bloczków fundamentowych pustaki szalunkowe, które zdecydowanie przyspieszają czas wykonania podstawy domu. Murarze cenią sobie jednak nie tylko szybkość pracy z nimi, ale i łatwość, z jaką się je układa. Jarosław Kwaśniak, Product Manager TERMALICA tłumaczy: – „Producenci materiałów budowlanych dokładają starań, aby ułatwić wykonawcom prace przy fundamentach. Pustaki szalunkowe gwarantują najszybsze ich wykonanie – nie wymagają zaprawy, układa się je warstwowo, w wyprofilowanych wcięciach można je dodatkowo zazbroić, a następnie ścianę zalewamy betonem. W przypadku korzystania z betonowych pustaków murarskich, pracę ułatwiają nam otwory wykonane w górnej półce elementu, służące do sprawnego  chwytania i układania pustaków w murze fundamentowym.

Poruszając temat fundamentów nie sposób pominąć kwestii izolacji przeciwwilgociowych. Wilgoć powoduje niszczenie murów, sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni a także osłabia właściwości termoizolacyjne materiału. Prawidłowo wykonana izolacja pozioma ochroni fundamenty przed podciąganiem wody z gruntu, zaś izolacja pionowa zabezpieczy dodatkowo znajdujący się tuż przy fundamentach fragment ściany najbardziej narażony na zawilgocenie.

Ściany i dachy

Zakup materiałów budowlanych w naszym harmonogramie powinien zajmować jedno z czołowych miejsc. Dlaczego? Otóż od rodzaju materiałów przeznaczonych do wznoszenia ścian zależy niezwykle wiele. Po pierwsze to, czy będziemy w ogóle w stanie wybudować dom zgodny z wybranym przez nas projektem. Jeśli schemat budynku jest dość skomplikowany i napotykamy w nim np. łuki czy zaokrąglenia, możemy spodziewać się, że nie każdy materiał budowlany dostępny na rynku będzie mógł sprostać temu zadaniu.

Jarosław Kwaśniak, Product Manager TERMALICA wyjaśnia: – „Możliwość cięcia, piłowania czy szlifowania materiału budowlanego pozwala uzyskać dowolny kształt budynku. Beton komórkowy, jako jeden z nielicznych na rynku materiałów, niezwykle łatwo poddaje się obróbce i dlatego wybierając go jako podstawowy budulec do nowobudowanego domu, mamy możliwość zrealizowania nawet bardzo śmiałych pomysłów architektonicznych.”

Wybór rodzaju pokrycia dachowego zależy od kilku czynników: pochylenia połaci dachowej, kształtu dachu oraz nośności więźby. Powinniśmy uwzględnić również względy estetyczne – jeśli decydujemy się wybudować dom np. w stylu dworku, blachodachówka nie będzie tworzyła spójnej całości z charakterem budynku. Przygotujmy się również na to, że skomplikowany kształt wiązać się będzie z przeznaczeniem większych kwot na zakup materiału potrzebnego do wykonania dachu. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wybór blachodachówki, dachówki ceramicznej czy cementowej, pokrycie dachu powinna wykonać wyłącznie sprawdzona i solidna ekipa. Ten etap prac ma bowiem ogromne znaczenie w kwestii termoizolacyjności budynku, a także ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Pomyśl o przyszłych kosztach

Wiadomo, że budowa domu pochłania mnóstwo pieniędzy. Doświadczenie jednak pokazuje, że choć oszczędzać warto, to jednak nie na wszystkim. Gdy wybierzemy tanie czy przestarzałe technologie, okazać się może, że w trakcie użytkowania domu ponosić będziemy zwiększone koszty choćby ogrzewania budynku. Jeśli już na etapie planowania budowy i rozpisywania harmonogramu prac uwzględnimy negatywne konsekwencje wynikające z wyboru nie najlepszych materiałów budowlanych, unikniemy przykrych niespodzianek czyhających na nas w comiesięcznych rachunkach za prąd czy gaz.

Ciepło i przyjazny mikroklimat w wybudowanym domu zapewnia beton komórkowy. Ten nowoczesny i ekologiczny materiał pozwala na wzniesienie ścian, dzięki którym będziemy w stanie zaoszczędzić w przyszłości pokaźne sumy pieniędzy. Czy każdego stać jednak na taki wybór podczas budowy domu? Jarosław Kwaśniak wyjaśnia: – „Beton komórkowy nie jest materiałem bardzo kosztownym. Bloczki z niego wykonane charakteryzują się dużymi rozmiarami, a co za tym idzie małym zapotrzebowaniem na 1 m2 ściany (niecałe 7 sztuk), więc choć cena pojedynczego elementu może wydawać się wysoka, to cena jednego metra kwadratowego ściany wykonanej z bloczków z betonu komórkowego jest naprawdę atrakcyjna. Ponadto, wszystkim budującym polecam stałe śledzenie ofert producentów – różnego rodzaju promocje materiałów, szczególnie te jesienne czy zimowe, wpływają znacząco na obniżenie kosztów zakupów budowlanych.”

Skrócenie prac

Istotnym punktem w harmonogramie prac budowlanych jest uwzględnienie czasu wykonania poszczególnych robót. Możemy wówczas zamówić ekipy budowlane na konkretny okres czasu i nie przekładać na później kolejnych czynności. Szybkie wybudowanie domu jest korzystne również z finansowego punktu widzenia – im mniej tzw. roboczogodzin murarze poświęcą na wzniesienie ścian lub dekarze na wykonanie pokrycia dachowego, tym mniej zapłacimy. Tym, co przyczynia się do przyspieszenia wzniesienia murów jest z pewnością rozmiar elementów murowych ściennych. Duże bloczki, takie jak wykonane z betonu komórkowego, posiadają dodatkowo uchwyty montażowe, dzięki którym robotnicy z łatwością układają kolejne warstwy murów. Usprawnienie prac murarskich i dodatkowe zmniejszenie kosztów to również zasługa profilowania bloczków na piór-wpust – tego typu połączenia nie wymagają użycia zaprawy w spoinie pionowej. Jeśli chodzi o pokrycia dachowe, to dachy o nieskomplikowanym kształcie wykonamy znacznie szybciej niż te z „wolim okiem” czy licznymi załamaniami.

Plac budowy

Jeśli zdecydowałeś się sam doglądać budowy, przed przystąpieniem do wykonania jakichkolwiek prac zadbaj o to, by na teren działki będą mogły dojechać ciężkie samochody i maszyny. Ważące nawet kilkadziesiąt ton auta grzęzną na zbyt miękkim podłożu i nie zawsze mieszczą się w wąskich bramach wjazdowych. Zapewnienie sprawnego rozładunku to jednak dopiero początek – zadbać musimy również o przygotowanie miejsca do składowania towarów oraz właściwe zabezpieczenie placu i materiałów przed intruzami. Zakupione materiały przechowywać powinniśmy na terenach utwardzonych i odwodnionych. Muszą być ułożone w taki sposób, aby się nie rozsuwały i nie zagrażały osobom przebywającym na placu budowy. Jeśli przewidujesz, że skorzystasz z nich dopiero za jakiś czas, nie rozpakowuj ich z folii i zabezpiecz przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Pamiętaj, aby cenniejsze wyroby, takie jak zakupione zawczasu okna czy drzwi przechowywać zawsze w zamkniętych pomieszczeniach. Powinniśmy także pomyśleć o pracujących ekipach budowlanych – zorganizowanie dla nich miejsca do odpoczynku, oświetlenia czy toalety również należy do naszych obowiązków.

Budowa - wskazówki ogólne
Fundament z pustaków szalunkowych. Jakie są ich zalety i jak je konstruować?
Budowa - wskazówki ogólne
Fundament z pustaków szalunkowych. Jakie są ich zalety i jak je konstruować?