Wpisy

Grubość ścian działowych – jaka będzie optymalna?

Ściany działowe to ważna część każdej budowlanej inwestycji. Mimo że w przeciwieństwie do ścian nośnych nie przejmują rozmaitych obciążeń, to stanowią element dzielący przestrzeń, odpowiadają za akustykę konkretnych pomieszczeń i stoją na straży swobody oraz intymności. Ich postawienie nie jest sprawą skomplikowaną – pod warunkiem, że korzystasz z odpowiednich materiałów; odpowiednich tzn. tych o optymalnej grubości.

budowa ścian działowych termalica

Ściana ścianie nierówna

Budowlana nomenklatura to słownik różnorakich pojęć, z którymi warto zapoznać się już na początkowym etapie przedsięwzięcia. Do jednych z nich należy kategoria ścian, które dzielą się na ściany nośne, określane też jako konstrukcyjne, oraz działowe. Te pierwsze są kluczowe z punktu widzenia istnienia domu; przenoszą obciążenie stropu, dachów i innych wyższych kondygnacji oraz odpowiadają za stabilność obiektu. Drugie spełniają funkcję przegród wewnętrznych, których zadaniem jest m.in. oddzielenie pomieszczeń.

Podział przestrzeni mieszkalnej przy pomocy ścian działowych nie jest jedyną rolą tych konstrukcji. To też ważne planistyczne narzędzie. Postawienie ich we właściwym miejscu pozwala optymalnie zagospodarować metraż oraz odpowiada za właściwości akustyczne przestrzeni.

Materiał idealny na ściany

Żeby ściana działowa celująco odegrała swoją rolę, musi być wykonana z solidnych i odpowiednich materiałów. Wykorzystuje się do tego pustaki ceramiczne, płyty gipsowo-kartonowe, bloczki silikatowe czy popularne bloczki z betonu komórkowego. Ich popularność wynika z bardzo korzystnych parametrów fizycznych. To surowiec o niskiej gęstości, co powoduje, że jest lekki i łatwy w obróbce. To wpływa na szybkość montażu, a tym samym wznoszenia ścian.

Beton komórkowy z uwagi na swoją porowatą strukturę jest zaliczany do materiałów o wysokich parametrach termicznych; zapewnia dobrą zdolność akumulacji ciepła oraz dużą bezwładność cieplną, a do tego stabilizuje poziom wilgotności w pomieszczeniach. Przyczynia się to do stworzenia przyjaznego mikroklimatu i hamuje rozwój grzybów oraz pleśni. Jedną z ważnych zalet betonu jest także wysoka odporność ogniowa. To rozwiązanie sklasyfikowane jako jedno z najbezpieczniejszych dostępnych na rynku. Potwierdzeniem tego jest przynależność produktu do Euroklasy A1.

Konstrukcje z betonu komórkowego są znakomitymi izolatorami dźwięku! To dlatego zdają egzamin jako ściany działowe, ponieważ spełniają wysokie wymagania dotyczące akustyki. Jeśli chodzi o bloczki Termalica mowa o 2 decybelach wyżej niż w przypadku pozostałych materiałów budowlanych o podobnej masie. Przekłada się to na pochłanianie dźwięków powietrznych, takich jak głośna muzyka czy rozmowy, co w długofalowej perspektywie zwiększa komfort mieszkania i korzystnie wpływa na nastrój.

ścianka z betonu komórkowego

Grubość ścian działowych

Jaka grubość ścian działowych będzie optymalna? Konstrukcje tego typu zazwyczaj wykonywane są z bloczków Termalica odmiany 500, 600 i 700, których grubość wynosi 12 cm.

Te o mniejszej grubości 5-7,5 oraz 10 cm pozwalają na sprawne przeprowadzenie prac remontowych i wykonanie stałych elementów aranżacji mieszkania – nie tylko ścian działowych, lecz także ścianek prysznicowych, zabudowy kominków czy przepierzeń. Bloczki można szlifować i docinać na dowolny kształt, co daje możliwość realizacji najbardziej oryginalnych wizji. Ich montaż, dzięki dokładnym wymiarom do 1 mm, może być przeprowadzony przy użyciu cienkowarstwowej zaprawy klejowej lub pianki montażowej, a powstała powierzchnia, pod okładziny ceramiczne, nie wymaga tynkowania.

Ściany działowe 12 cm wykazują znacznie wyższy wskaźnik izolacyjności akustycznej RA1R. Wynosi od 36 do 39 dB, dzięki czemu konstrukcje spełniają wymagania norm określających zakresy izolacji przed przenikaniem dźwięków. Cechuje je również znacznie większa wytrzymałość, co stanowi solidną bazę do wykonania pewnych zakotwień. Na takiej powierzchni bez problemu można powiesić szafkę, półkę czy telewizor. Nie są jej również straszne wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

Waga bloczka z gazobetonu, czyli co ma wpływ na szybkie budowanie z betonu komórkowego
Bloczek z betonu komórkowego a pustak ceramiczny – różnice
Waga bloczka z gazobetonu, czyli co ma wpływ na szybkie budowanie z betonu komórkowego
Bloczek z betonu komórkowego a pustak ceramiczny – różnice