Wpisy

Waga bloczka z gazobetonu, czyli co ma wpływ na szybkie budowanie z betonu komórkowego


Jeszcze kilkanaście lat temu domy stawiane były przy pomocy cegieł i pustaków. Budowa tego typu konstrukcji często dłużyła się, a od fachowców wymagała sporo doświadczenia oraz wysiłku. Dziś te metody odchodzą do lamusa! Ich miejsce zastępują alternatywy ekologiczne i ekonomiczne – takie, które mają zasadniczy wpływ na czas realizacji inwestycji. Należą do nich bloczki z betonu komórkowego. Czym są, ile ważą i dlaczego są zdecydowanie lepsze od klasycznych materiałów?

waga gazobetonu

Beton komórkowy a inne materiały

Beton komórkowy, nazywany gazobetonem, jest materiałem wytwarzanym ze zmielonego piasku kwarcowego, wapna oraz wody. W wyniku połączenia tych komponentów powstaje biała mieszanka, która w procesie dojrzewania w autoklawie osiąga wymagane parametry fizyczne. Tworzone w ten sposób bloczki – o porowatej strukturze wypełnionej powietrzem – są lekkie, co wpływa na sprawność montażu. Budowane przy ich udziale ściany wykazują wysoką izolacyjność cieplną i odporność ogniową. Ich powierzchnia odpowiada również za stabilizację poziomu wilgotności w pomieszczeniach, co kreuje korzystny mikroklimat i zapobiega rozwojowi grzybów oraz pleśni.

Bloczki z betonu komórkowego, w porównaniu do innych materiałów stosowanych do wznoszenia ścian, wypadają najkorzystniej – zarówno pod kątem opłacalności inwestycji, jak i optymalnej izolacji dźwiękowej oraz cieplnej. Silikaty, czyli ekologiczne wyroby o niskim poziomie zawartości pierwiastków promieniotwórczych, mimo że tanie i niskonasiąkliwe, to nie gwarantują odpowiedniej izolacji termicznej. Poryzowana ceramika okazuje się zbyt krucha w porównaniu z tradycyjnymi cegłami i pustakami, a te z kolei wymagają dodatkowej warstwy ocieplenia, co może znacząco podwyższyć koszt.

waga gazobetonu

Pojedynek na wagę

Jedną z najistotniejszych zalet mających wpływ na szybkość budowania jest waga bloczka z gazobetonu. To materiał zaliczany jest w porównaniu do rozmiarów do stosunkowo najlżejszych – lżejszy od silikatów czy ceramiki. Dzięki temu jakiekolwiek prace murarskie i montażowe (od podnoszenia, po przenoszenie i układanie) wykonywane są szybciej i nie przysparzają fachowcom żadnych kłopotów. Ta łatwość jest również podyktowana zastosowaniem specjalnych uchwytów wyfrezowanych w konstrukcji bloczka tzw. pióro-wpustów. Ich wykorzystanie usprawnia przenoszenie i osadzanie elementu oraz stanowi rozwiązanie zabezpieczające dłonie murarza.

Waga bloczka z betonu komórkowego dla ścian zewnętrznych z betonu komórkowego jest uzależniona od rozmiaru wybieranego rozwiązania a także od gęstości – waha się od 18 do 36 kg.

W przypadku produktów dla ścian jednowarstwowych:

– Termalica EKSTRA 300 T2/300-48/25/60 UZ waga jednego elementu wynosi 31,2 kg,

– Termalica EKSTRA 350 T2,5/350-48/25/60 UZ – waga bloczka komórkowego wynosi 36,3 kg

a z kolei bloczki dla ścian dwu- i wielowarstwowych np.:

– Termalica 400 T2,5/400-24/25/60 UZ ważą 19,2 kg

– Termalica 500 T3/500-24/25/60 UZ ważą 22,4 kg

– Termalica 600 T4/700-24/25/60 U – 26,8 kg

– Termalica KLASA T2,5/350-24/25/60 UZ –tylko 18,2 kg

ściany wielowarstwowe termalica-wymiary 2021

Co jeszcze wpływa na szybkość budowania z betonu komórkowego?

Za łatwość i szybkość budowy odpowiedzialne są także zoptymalizowane wymiary bloczka. Każdy z tych elementów został wykonany w najwyższej dokładności wymiarowej TLMB. Określa ona bardzo rygorystyczne wymagania z tolerancją dla długości oraz szerokości do ± 1,5 mm, a dla wysokości ± 1 mm. Dzięki temu możliwe jest wzniesienie murów o jednorodnej strukturze, a także uniknięcie błędów podczas realizacji projektu domu. Na powstałych w ten sposób gładkich murach można wykonać cienkowarstwowe tynki, a w przypadku wizji z uwzględnieniem płytek ceramicznych nie wymaga się wyrównywania płaszczyzn czy tynkowania.

Zaletą bloczków z betonu komórkowego jest także innowacyjna metoda łącznia pióro-wpust, która ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o prędkość wznoszenia murów. Dzięki tej technice niekonieczne jest wykonywanie spoin pionowych. Zaprawy cienkowarstwowe układa się tylko w spoinach poziomych lub w sytuacjach, gdy łączone są gładkie powierzchnie bloczków, np. w narożnikach czy po przycięciu. Taka metoda, poza znacznie krótszym czasem montażu, wpływa też na ograniczenie strat ciepła, ponieważ tworzone ściany przypominają monolityczne płaskorzeźby.

Ile trwa budowa domu z betonu komórkowego?
Grubość ścian działowych – jaka będzie optymalna?
Ile trwa budowa domu z betonu komórkowego?
Grubość ścian działowych – jaka będzie optymalna?