Jak budować

Budowa ścian działowych

Ściany działowe budujemy z bloczków Termalica o grubości 10 lub 12 cm, zwykle po wymurowaniu ścian nośnych zewnętrznych i wewnętrznych. Połączenie ścian działowych z konstrukcyjnymi wykonujemy za pomocą łączników LP30 ze stali nierdzewnej, w ilości minimum 4 sztuk na wysokości kondygnacji. Usytuowanie ścianek działowych należy określić już na etapie budowy ścian nośnych, na podstawie dokumentacji projektowej.

budowa ścian działowych z betonu komórkowego

Przed przystąpieniem do budowy ścian działowych należy w miejscu ich posadowienia ułożyć izolację z papy lub folii, o szerokości pasa większej o 30 cm od grubości ściany.

Podczas murowania ścian konstrukcyjnych, wzdłuż przebiegu ścian działowych, w co drugiej lub w co trzeciej spoinie układamy płaski łącznik LP30, tak aby połowa łącznika wchodziła w głąb ściany działowej. Następnie murując ścianę działową dostawiamy bloczki i zatapiamy łącznik LP30 w zaprawie klejowej spoiny poziomej.

W przypadku zmiany położenia ściany działowej względem wcześniej projektowanego lub gdy w ścianach głównych nie zostały zamocowane metalowe kotwy, połączenie obu ścian wykonujemy za pomocą łączników LP30 wygiętych w kształt litery „L”, które przybijamy do bloczków gwoździami lub kołkami rozporowymi.

budowa ścian działowych z betonu komórkowego termalica budowa ścian działowych z betonu komórkowego termalica