Wpisy

Wykorzystanie betonu komórkowego w praktyce – 5 zastosowań w budownictwie

Beton komórkowy to jeden z materiałów często wykorzystywanych we współczesnym budownictwie. Za jego popularność odpowiadają bardzo korzystne właściwości użytkowe. Wachlarz zalet zapewnia popularnie nazywanemu gazobetonowi bardzo szerokie zastosowanie. Zobacz, w jakich sytuacjach i dlaczego staje się on niezastąpiony.

Oto 5 sposobów wykorzystania betonu komórkowego w praktyce!

1. Ściany zewnętrzne

Bloczki z betonu komórkowego wykorzystuje się przede wszystkim przy stawianiu zewnętrznych ścian budynków. Gazobeton można zastosować zarówno przy murach jednowarstwowych, jak i ścianach wielowarstwowych. W tym pierwszym przypadku dzięki doskonałym właściwościom termoizolacyjnym konstrukcja nie wymaga dodatkowego ocieplenia wełną czy styropianem.

Co ważne, mury tego rodzaju można postawić w bardzo krótkim czasie. Ponadto nie muszą być tynkowane, co pozwala oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Niepotrzebne są również spoiny pionowe pomiędzy poszczególnymi bloczkami. Łączy się je bowiem w systemie pióro-wpust.

2. Ściany wewnętrzne

Beton komórkowy można stosować również przy budowie ścian nośnych i ścian działowych. To, co ma ogromne znaczenie w ich przypadku, to wyższa niż przy innych materiałach izolacyjność akustyczna. Dzięki korzystnym właściwościom przegrody pochłaniają rozmaite dźwięki, co pozytywnie wpływa na komfort mieszkania. To nie jedyna zaleta gazobetonu w tym kontekście. Równie istotna jest łatwość, z jaką można obrabiać ten materiał. Ta cecha sprawia, że za pomocą prostych narzędzi nadasz bloczkom pożądane kształty i wyżłobisz w nich na przykład kanały, którymi poprowadzisz instalację elektryczną czy wodną.

3. Płyty wykończeniowe

Z betonu komórkowego wytwarza się nie tylko bloczki, ale i mniejsze elementy, takie jak płyty wykończeniowe. Można murować z nich proste konstrukcje, niezbędne w remontach i aranżacjach. Przydadzą się więc do tworzenia ścianek działowych, obudów wanien, ścianek prysznicowych czy zabudowy kominka. Postawisz z nich również wytrzymałe i estetyczne grille na ogrodzie.

Płyty wykończeniowe z betonu komórkowego Termalica można łatwo obrabiać, dzięki czemu stosować mogą je nie tylko zawodowcy, ale i amatorzy. Jeśli planujesz przeprowadzić remont mieszkania samodzielnie, koniecznie zainteresuj się tym produktem.

4. Nadproża i kształtki

Wykonane z betonu komórkowego nadproża i kształtki służą uzupełnianiu konstrukcji, jako elementy poprawiające parametry termoizolacyjne. Wraz z pozostałymi elementami kompleksowego systemu budowlanego składają się na jednorodną strukturę ściany i minimalizują ryzyko powstawania mostków termicznych, przez które budynek mógłby tracić ciepło.

5. Płyty stropowe

W systemie Termalica obok klasycznych bloczków, płytek wykończeniowych i kształtek znajdziesz również wielkoformatowe płyty stropowe. Produkowane są one ze zbrojonego betonu komórkowego i służą budowie stropów. To swego rodzaju rewolucja w porównaniu z tradycyjnym sposobem ich powstawania. Wykorzystanie prefabrykowanych i dociętych na wymiar płyt stropowych eliminuje prace szalunkowe i podpory montażowe. To przekłada się z kolei na skrócenie czasu wykonania stropu w porównaniu z użyciem innych technologii.

Strop wykonany z płyt Termalica nie wymaga przerw technologicznych i może być obciążany zaraz po zakończeniu montażu, dzięki temu można prowadzić dalsze prace murarskie przy kolejnych kondygnacjach.

System Termalica z betonu komórkowego – rozwiązanie kompletne przy budowie domu

Wykorzystanie betonu komórkowego do wielu różnych zastosowań jest możliwe dzięki temu, jak łatwy i wygodny okazuje się on w użyciu. Poszczególne elementy można łączyć na zaprawie cienkowarstwowej i łatwo je obrabiać. Co więcej, bloczki i płyty z gazobetonu są ze sobą w pełni kompatybilne. Rozmiary ich konkretnych wariantów nie odbiegają od siebie bardziej niż na +/- 1 milimetr, dzięki czemu można bardzo precyzyjnie zaprojektować każdą budowę.

Zapoznaj się z kompleksowym systemem budowlanym Termalica i zobacz, jak bardzo beton komórkowy ułatwia zarówno budowę domu od podstaw, jak i jego remonty oraz aranżacje!

Płytki do wykończenia wnętrz – dlaczego warto je stosować?
Dom z betonu komórkowego - wady, zalety, koszty
Płytki do wykończenia wnętrz – dlaczego warto je stosować?
Dom z betonu komórkowego - wady, zalety, koszty