Wpisy

Kierunek ku energooszczędności

Budujesz dom? Sprawdź, jakie rozwiązania pozwolą Ci spełnić przyszłe normy energooszczędności

Rozwój nowych technologii i materiałów budowlanych, a także dynamiczne zmiany w przepisach prawa oraz wyraźne trendy związane z energooszczędnością sprawiły, że budując dziś dom stoimy przed nie lada wyzwaniem. Jakie rozwiązania będą najbardziej optymalne? Jakie materiały sprawią, że bilans kosztów początkowych i eksploatacyjnych okaże się najbardziej korzystny? I wreszcie – jak budować, aby spełnić przyszłe normy prawne?

W Polsce, podobnie jak i w całej Unii Europejskiej, aż 70% energii konsumowanej przez obiekty mieszkalne pochłania ich ogrzewanie. Nowelizacja w krajowych przepisach prawa budowlanego, jaka weszła w styczniu zeszłego roku, stanowiła więc sygnał dla inwestorów: budujcie z większą troską o późniejsze koszty eksploatacji. Najistotniejsze zmiany dotknęły wymagań związanych z właściwościami cieplnymi przegród budynku, czyli maksymalnym dopuszczalnym współczynnikiem przenikania ciepła U. Ponieważ rozpisane zmiany mają charakter stopniowy – nowe wytyczne będą obowiązywać od 2021 roku – o dostosowaniu do przyszłych norm budowlanych warto pomyśleć już dziś. Aktualnie wymagany dla ścian zewnętrznych maksymalny współczynnik przenikania ciepła musi spełniać warunek U = 0,23 W/m2K, natomiast od 2021 roku będzie on wynosił U = 0,20 W/m2K. Jak przekonują eksperci branżowi, to się po prostu opłaci – cieplejsze domy to niższe rachunki za energię. Na jakie rozwiązania energooszczędne warto zatem zwrócić uwagę?

ściany z ociepleniem…

parametry techniczne dla ścian wielowarstwowych

Budując dom, inwestorzy często decydują się na wznoszenie ścian dwuwarstwowych. W przypadku tego typu rozwiązania, na izolacyjność przegrody wpływ ma zarówno rodzaj i grubość izolacji, jak i materiał, z którego powstanie konstrukcyjna warstwa nośna. Choć o doborze izolacji decyduje zazwyczaj cena za metr sześcienny, to warto zdawać sobie sprawę, iż potrzebny metraż zależy od stopnia izolacyjności termicznej materiału. Najlepsze parametry oferują ciepłe wełny mineralne i styropiany modyfikowane grafitem. Potrzebne metry izolacji można zmniejszyć, decydując się na odpowiedni materiał nośny. Najcieńszej warstwy ocieplenia potrzebować będą bloczki z betonu komórkowego, które same w sobie charakteryzują się dużym oporem cieplnym. – Do wykonania ciepłych ścian dwuwarstwowych można wykorzystać bloczki odmian 400, 500, 600 i 700, o grubości 20 i 24 cm. Im niższa odmiana, tym bloczki cieplejsze. By spełnić wymagania techniczne na rok 2021, wystarczy zdecydować się na bloczek Termalica 400, 24 cm oraz izolację o grubości 10 cm zarówno w przypadku wełny mineralnej, jak i styropianu. Dobre parametry izolacyjne, ciepłe systemowe belki nadprożowe, zmniejszenie ilości zaprawy oraz szybsza zabudowa w stosunku do innych materiałów ściennych to aspekty, dzięki którym nie tylko zmniejszymy przyszłe zapotrzebowanie na energię, ale też same koszty oraz czas potrzebny na budowę – podpowiada Jarosław Kwaśniak, ekspert firmy Termalica.

 …lub bez ocieplenia

parametry techniczne dla bloczków termalica do ścian jednowarstowych

Choć może to zabrzmieć nieco paradoksalnie, ciepły i energooszczędny dom możemy zbudować… bez warstwy ocieplenia. Bardzo dobre parametry izolacyjne betonu komórkowego pozwalają na wznoszenie jednorodnych ścian jednowarstwowych z pominięciem dodatkowego ocieplenia muru w postaci wełny lub styropianu. Obecne przepisy możemy spełnić, stawiając konstrukcję z betonu komórkowego odmiany 350 o grubości 36,5 cm. Jakie rozwiązania pozwolą z kolei na osiągnięcie przyszłych norm energooszczędności? – Stawiając grubsze ściany, spełnimy standardy obowiązujące za 2, a nawet 6 lat, zapewniając sobie tym samym oszczędności na kosztach ogrzewania, zwłaszcza w przypadku potencjalnych podwyżek cen energii. Dlatego już dziś warto wyprzedzać obowiązujące minimum. W tym celu służyć mogą np. bloczki odmiany 350 o grubości 48 cm, z których powstaje najcieplejsza ściana jednowarstwowa w systemie Termalica. Zapewnia ona współczynnik przenikania ciepła na poziomie U=0,16 [W/m2K], co znacząco wyprzedza wymagania przewidziane na rok 2021 – dodaje Jarosław Kwaśniak.

Nowe Warunki Techniczne, jakie zostały rozpisane od roku 2021, to wyzwanie dla polskiego budownictwa. Wyzwanie, które stanowi też dla inwestora szansę na uzyskanie realnych oszczędności. Ciepły dom to nie tylko komfort mieszkania, ale też – w dłuższej perspektywie – ulga dla portfela. Dlatego też warto stawiać na rozwiązania, które wykraczają poza ustawowe minimum.

Dom energooszczędny - budownictwo z firmą BRUK-BET
Sposoby zabezpieczenia przeciwwilgociowego ścian
Dom energooszczędny - budownictwo z firmą BRUK-BET
Sposoby zabezpieczenia przeciwwilgociowego ścian