Wpisy

Narzędzia i akcesoria do budowy ścian z betonu komórkowego

Lekki, energooszczędny i łatwy w obróbce – to tylko niektóre z zalet betonu komórkowego. Współcześnie materiał ten stanowi jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań podczas budowy domu. Choć wznoszenie konstrukcji z gazobetonu jest bardzo proste, zwłaszcza w porównaniu z wykorzystaniem tradycyjnych pustaków czy cegieł, do budowy potrzebne są różne narzędzia. Zapoznaj się z listą niezbędnych akcesoriów i dowiedz się, jak stawiać ściany z betonu komórkowego Termalica.

narzędzia na budowę termalica

Piła ręczna i inne narzędzia do cięcia gazobetonu

Beton komórkowy Termalica to materiał, który bardzo łatwo obrabiać. Rozmiar bloczków można bez trudu zmieniać – wystarczy je tylko przyciąć. W tym celu przyda Ci się piłka ręczna. Tylko tyle? Zgadza się. Konstrukcja gazobetonu pozwala na jego bezproblemowe cięcie. Nie potrzebujesz do tego profesjonalnych pilarek, choć oczywiście z ich pomocą jeszcze szybciej uporasz się z pracą. Jeśli jednak chcesz ograniczyć się do piły ręcznej, powinieneś zainteresować się modelami widiowymi bądź takimi o elementach hartowanych. Zwróć uwagę również na kąt nachylenia zębów oraz ich liczbę. Im więcej, tym płynniejsze będzie docinanie bloczków.

Kielnia i inne akcesoria do nanoszenia zaprawy

Choć przy wznoszeniu ścian z betonu komórkowego nie trzeba wypełniać zaprawą spoin pionowych, jest ona oczywiście konieczna w spoinach poziomych. Jak nanosić taką zaprawę tj. klej do betonu komórkowego? Przyda się do tego specjalny podajnik skrzynkowy. Narzędzie to składa się z prostokątnego zasobnika, w którym zmagazynowana jest zaprawa. Przesuwając podajnik nad bloczkami, zostaje ona równomiernie i sprawnie rozprowadzona. Tworzy cienką warstwę, na której łatwo osadzisz kolejne elementy z betonu komórkowego. W miejsce tego specjalistycznego akcesorium możesz również użyć tradycyjnej kielni zębatej. Trzeba ją jednak wyposażyć w dodatkowy zasobnik. Pamiętaj, by dostosować narzędzie, którego będziesz używać, do szerokości bloczków gazobetonu. W przeciwnym razie nanoszenie zaprawy może okazać się utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Bruzdownice i strugi – do obróbki bloczków betonu komórkowego

Ściana to nie tylko gładka powierzchnia. To również bruzdy, w których docelowo umieszczone zostaną rury oraz przewody instalacji elektrycznej. To także otwory na puszki i gniazdka elektryczne. Jak je wykonać? Z pomocą ręcznych lub elektrycznych bruzdownic. Te pierwsze w zupełności wystarczą do wyżłobienia koniecznych bruzd. Praca będzie jednak znacznie szybsza i wygodniejsza przy wykorzystaniu tych drugich. Większe otwory – jak te na gniazdka – stworzysz dzięki zwykłej wiertarce z otwornicą. Obróbka bloczków gazobetonu może również wymagać ich wyszlifowania. W tym celu zaopatrz się w elektryczny strug. Jeśli jednak nie widzisz sensu takiej inwestycji, zawsze możesz użyć zwykłego ręcznego tarnika.

Jak widzisz, budowa z bloczków betonu komórkowego jest tak prosta, że nie wymaga w zasadzie żadnych specjalistycznych akcesoriów. Całej obróbki możesz dokonać za pomocą narzędzi, które prawdopodobnie tak czy inaczej posiadasz w swoim domowym warsztacie.

narzędzia do betonu komórkowego

Ściany działowe z betonu komórkowego. O czym koniecznie trzeba pamiętać?
Płytki do wykończenia wnętrz – dlaczego warto je stosować?
Ściany działowe z betonu komórkowego. O czym koniecznie trzeba pamiętać?
Płytki do wykończenia wnętrz – dlaczego warto je stosować?