Klasy betonu komórkowego – co oznaczają
Beton komórkowy to bardzo popularny materiał. Chętnie jest wykorzystywany do budowy domów, ale i innych budynków. Na rynku można jednak znaleźć bloczki o różnej klasie. Wyjaśniamy, co to oznacza i do jakiej ściany użyć określonego betonu komórkowego.
Bez wątpienia beton komórkowy stał się prawdziwym hitem wśród materiałów budowlanych nie tylko w Polsce. Inna jego nazwa czasem używana to gazobeton. Jego początki sięgają lat 20. XX wieku. Jednak w Polsce produkcja betonu komórkowego rozpoczęła się na początku lat 50. XX wieku. Popularność tego materiału wynika z jego właściwości. To nie tylko wytrzymały i łatwy w obróbce materiał, ale i mający dużą wytrzymałość na ściskanie oraz niski współczynnik przenikania ciepła. Ta duża izolacyjność termiczna sprawia, że inwestorzy chętnie decydują się na beton komórkowy również w tak wymagających obiektach, jak dom energooszczędny. Bez względu jednak na to, jaki budynek się stawia, warto użyć do jego budowy właśnie betonu komórkowego. Na etapie wyboru projektu warto wybrać już gotowe projekty domów z betonu komórkowego.
Jednym z istotnych parametrów betonu komórkowego są klasy bloczków. Przy czym wyróżnia się klasy gęstości i klasy wytrzymałości bloczków. Zacznijmy od tych właśnie kwestii.
Klasy gęstość betonu komórkowego
Istotna jest gęstość betonu komórkowego. Co się właściwie kryje za tym określeniem? W rzeczywistości chodzi o średnią gęstość bloczków z betonu komórkowego w stanie suchym. Innymi słowy, to stosunek masy, jaką mają bloczki, do ich objętości. Gęstość jest jednym z kluczowych parametrów i podaje się ją w kg/m3. W zależności więc od tego stosunku masy do objętości w stanie suchym określana jest klasa gęstości, jaką mają bloczki betonu komórkowego.
Zestawienie klas gęstości Termalica dostępnych obecnie na rynku:
- 300,
- 350,
- 400,
- 500,
- 600,
- 700,
Nie można zapomnieć, że od gęstości betonu komórkowego zależą także inne właściwości tego materiału. Mowa tu przede wszystkim o wytrzymałości na ściskanie, izolacyjności termicznej, a także takiego parametru jak izolacyjność akustyczna. Im wyższa klasa gęstości, tym większa wytrzymałość oraz właściwości akustyczne. Natomiast im niższa klasa gęstości, tym wyższa izolacyjność cieplna. Dla porównania współczynnik przewodzenia ciepła, który jest wyrażany jako λ, wynosi 0,075 W/(m.K) przy gęstości 300, gdy tymczasem przy gęstości 800 mamy już izolacyjność cieplną na poziomie 0,205 W/(m.K).
Klasa betonu komórkowego – wytrzymałość
O wytrzymałości na ściskanie bloczków z betonu komórkowego już wspomnieliśmy. Trzeba jednak zatrzymać się nad tą kwestią nieco dłużej. Wyróżnia się różne klasy wytrzymałości. Mowa wtedy właśnie o wytrzymałości na ściskanie, gdy wilgotność zawiera się w granicach od 2% do 6% (warto pamiętać, że klasa gęstości jest mierzona w stanie suchym). Im wyższa klasa, tym wyższa wytrzymałość betonu.
Bloczki gazobetonowe Termalica pozwalają na wznoszenie ścian budynków jednorodzinnych jak i w zależności od odmiany wielkości wytrzymałości na ściskanie nawet kilkukondygnacyjnych.
Bloczki z betonu komórkowego mogą mieć następującą klasę:
- 2 (gęstość 300),
- 2,5 (gęstość 350, 400),
- 3 (gęstość 500),
- 4 (gęstość 600),
- 5 (gęstość 700).
Jakie klasy betonu do ścian?
Dzięki temu, że znamy klasy gęstości betonu komórkowego, możemy dobrać odpowiednie bloczki do różnego rodzaju ściany. Beton komórkowy, którego gęstość jest najmniejsza, a więc 300-350, TERMALICA® EKSTRA 300, 350 o grubości 48, 40 cm, charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością, zatem można go wykorzystać do ścian jednowarstwowych (ściany zewnętrzne), do których nie trzeba stosować ocieplenia. Natomiast bloczki o klasie 400-700 to dobry wybór na ściany zarówno wielowarstwowe (złożone z elementów murowych i ocieplenia), jak i wewnętrzne oraz działowe.
Beton komórkowy ma dużą izolacyjność termiczną, akustyczną, jest wytrzymały na ściskanie, a do tego jest lekki do przenoszenia i łatwy w obróbce. Trzeba jednak zwracać uwagę na klasę betonu i dobierać bloczki odpowiednio do wykonywanych elementów konstrukcyjnych budynku.