Wpisy

Ile trwa budowa domu z betonu komórkowego?

Każdy inwestor marzy o tym, by wybudować dom jak najszybciej. Tyle tylko, że od zakupu działki i wbicia pierwszej łopaty, do błogich chwil spędzonych w swoim salonie czasem długa i – bardzo często – wyboista droga. Wszystko zależy od wielu czynników, a najważniejsze z nich to fundusze, specyfika projektu czy nawet sposób zarządzania.

Sezon, dwa czy więcej?

Średni czas trwania budowy domu jednorodzinnego zazwyczaj wynosi od 12 do 24 miesięcy, przy założeniu rozpoczęcia prac wczesną wiosną i ich trwaniu do momentu, kiedy temperatury nie spadną poniżej 5°C. Osiągnięcie tego celu w mniej niż rok nie jest niemożliwe, ale wymaga najwyższej fachowości oraz zdyscyplinowania ekipy budowlanej, odpowiednio przygotowanego harmonogramu, a także sprawnej organizacji ze strony inwestora, bo niejednokrotnie wówczas na budowie pracuje kilka ekip w tym samym czasie. W takim podejściu jakiekolwiek opóźnienia i błędy pociągną za sobą lawinę kolejnych niedociągnięć i odsuną wizję wprowadzki do wymarzonych czterech kątów.

Materiał na ściany z betonu komórkowego – dobry wybór

Szybka budowa wiąże się nie tylko z umiejętnym zarządzaniem podległymi ludźmi i skoordynowaniem przebiegu prac, lecz także przekłada się na dobór odpowiednich materiałów. Nie chodzi jednak o ich dostępność, a łatwość i wygodę montażu. Warto o to zadbać na etapie wyboru projektu domu. W tej kategorii ogromną konkurencją dla pustaków ceramicznych są m.in. bloczki z betonu komórkowego Termalica, które można dużo łatwiej docinać, piłować, frezować i wiercić. Wykorzystuje się je nie tylko do wznoszenia obiektów, lecz także w czasie remontów lub modernizacji istniejących już konstrukcji. Beton komórkowy jest to idealny materiał dla domów energooszczędnych dzięki wysokim parametrom izolacyjności cieplnej.

Bloczki z betonu komórkowego Termalica są produkowane w najwyższej klasie dokładności wymiarowej TLMB o maksymalnych odchyłkach +/- 1,5 mm na długości i szerokości oraz +/- 1 mm na wysokości. Dzięki temu łączone są jedynie na poziomych spoinach przy użyciu cienkowarstwowej zaprawy klejowej, której optymalna grubość wynosi od 1 do 3 mm. Takie rozwiązania wyposażone są także w ergonomiczne uchwyty montażowe oraz połączenia pióro-wpust, co diametralnie skraca czas pracy.

Dom w stanie zerowym

Powstanie domu można podzielić na kolejne etapy, a najkrótszym z nich jest stan zerowy. Obejmuje on podstawowe działania, związane z wytyczaniem budynku, tworzeniem wykopów oraz fundamentów, wykonaniem piwnicy i stropu nad nią (jeśli projekt ją przewiduje). Na liście koniecznych działań znajdują się także te z kategorii murarsko-zbrojeniowych, a więc m.in. wykonanie deskowania i szalunków, a także ułożenie zbrojenia oraz izolacji. Łączny termin realizacji tego typu prac trwa maksymalnie do kilku tygodni. Na tym etapie warto też przewidzieć czas na jakiekolwiek przerwy technologiczne, chociażby te niezbędne na wiązanie betonu.

Harmonogram prac dla stanu zerowego:

  • Przygotowanie gruntu i wytyczenie fundamentów.
  • Prace ziemne.
  • Wykonanie fundamentów, w tym deskowanie, pustaki szalunkowe, układanie szalunków, zbrojenie i izolacja, betonowanie ław czy przeprowadzenie instalacji, które mają znaleźć się pod posadzką.

Dom w stanie surowym otwartym

Wybudowanie domu w stanie surowym otwartym to czasochłonny i pracochłonny etap inwestycji. Trwa on średnio do czterech miesięcy, ale może też przedłużyć się nawet do pół roku, na co wpływ ma przebieg poszczególnych działań. Pierwszym z nich jest murowanie ścian oraz kominów, a także wykonanie nadproży, stropów, wieńców i schodów łączących kondygnacje budynku. Po nich następuje budowa ścianek kolankowych, a także wznoszenie więźby dachowej oraz pokrycie dachu. To najbardziej kluczowy moment inwestycji i z punktu widzenia inwestora emocjonujący i zauważalny. Jego rezultatami jest szkielet budynku z kompletną konstrukcją nośną, jednakże bez zamontowanej w niej stolarki okiennej oraz drzwiowej. Jeśli ten etap kończony jest przed zimą, warto pamiętać o zabezpieczeniu szczelin.

Harmonogram prac dla stanu surowego otwartego:

  • Wznoszenie ścian zewnętrznych jedno lub dwuwarstwowych (np. ścian zewnętrznych z betonu komórkowego) i wewnętrznych nośnych.
  • Wykonanie stropów i wieńców.
  • Betonowanie schodów łączących kondygnacje budynku.
  • Murowanie ścianek kolankowych na poddaszu.
  • Montaż murłat i wykonanie więźby dachowej.
  • Izolacja i ocieplenie dachu oraz wstępne obróbki blacharskie.

Dom w stanie surowym zamkniętym

Harmonogram prac dla stanu surowego zamkniętego trwa około od trzech do pięciu miesięcy i obejmuje montaż okien oraz drzwi zewnętrznych, budowę ścian działowych, instalację pokrycia dachowego czy wylewanie posadzek, układanie podłóg, tynkowanie ścian oraz utwardzenie podejść, podjazdów i tarasów. Do tego etapu zalicza się także najtrudniejsze realizacje, czyli roboty wykończeniowe, w tym instalację urządzeń sanitarnych, przeprowadzenie instalacji wodnej i kanalizacyjnej oraz przewodów podtynkowych. To prace, które należy wykonywać ze szczególną starannością i szczegółowością, bo jakiekolwiek niedociągnięcia będą trudne do naprawy w przyszłości.

Harmonogram prac dla stanu surowego zamkniętego:

  • Montaż stolarki okiennej i drzwiowej.
  • Budowa ścian działowych.
  • Wykonanie właściwego pokrycia dachowego.
  • Roboty wykończeniowe, w tym m.in. wykonanie przyłączy instalacyjnych i instalacji wewnętrznych, utwardzenie podjazdów i tarasów, tynkowanie, układanie podłóg, instalacja urządzeń sanitarnych, montaż ogrodzenia i zagospodarowanie terenu dookoła domu, meblowanie wnętrz.
etapy wykonania domu

Całkowity czas budowy domu zależy od wielu zmiennych. To okres, który trwa czasem jedynie kilka miesięcy. Niekiedy też przeciąga się przez lata. Nie ma jednego umownego terminu, bo warunkami  szybkiego powstania wymarzonego budynku są płynność finansowa, dostępność ekipy, a także skrupulatnie opracowany harmonogram i prawidłowa koordynacja poszczególnych prac.

Czy trudno wykonuję się nadproża?
Waga bloczka z gazobetonu, czyli co ma wpływ na szybkie budowanie z betonu komórkowego
Czy trudno wykonuję się nadproża?
Waga bloczka z gazobetonu, czyli co ma wpływ na szybkie budowanie z betonu komórkowego