Wpisy

Energooszczędny dom? to się opłaca!

 

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Pytanie to zadają sobie wszyscy ci, którzy co miesiąc w sezonie grzewczym regulują wysokie rachunki. Domy energooszczędne pozwalają znacząco ograniczyć koszty ogrzewania. O przyszłych oszczędnościach należy jednak pomyśleć już zanim rozpoczniemy budowę. 

Energooszczędność w budownictwie w dzisiejszych czasach jest koniecznością. Dowiemy się tego z gazet, z telewizji czy też obserwując aktualne wydarzenia branżowe, jakimi np. są targi budownictwa. O ile jednak działania określane jako popularne i promowane nie zawsze idą w parze z rozwiązaniami rzeczywiście nam potrzebnymi i przynoszącymi wymierne korzyści, o tyle na omówienie energooszczędności w budownictwie warto poświęcić więcej miejsca. Dlaczego? Bo energooszczędność się opłaca.

termalica energooszczedny dom

Energooszczędny, czyli…

Domy energooszczędne to takie, które zużywają mniej energii potrzebnej do ogrzania budynku niż domy standardowe. Nie znaczy to jednak, że na tle innych obiektów wyróżnia je specyficzna konstrukcja czy nietypowe otoczenie: podstawowa różnica między jednym a drugim typem obiektów tkwi między innymi w źródle, z którego budynek może czerpać energię. Dla domów energooszczędnych bardzo ważna jest też zdolność „zatrzymania” ciepła w środku – efekt ten można osiągnąć stosując materiały budowlane charakteryzujące się doskonałymi parametrami termoizolacyjności.

Aby budynek można było określić jako energooszczędny, jego ściany zewnętrzne nie mogą osiągnąć wartości współczynnika przenikania ciepła U wyższej niż 0,20 W/(m2K). Przykładem materiału budowlanego do wnoszenia ścian zewnętrznych, dzięki któremu można uzyskać pożądaną wartość, jest beton komórkowy. Charakteryzuje się on najniższymi spośród dostępnych na rynku materiałów budowlanych współczynnikami przewodzenia ciepła lambda. To właśnie ten wskaźnik decyduje o ciepłocie danego materiału budowlanego – im jest on niższy, tym materiał wykazuje lepsze właściwości termoizolacyjne.

Diabeł tkwi w…. ścianie

Ilość zużywanej przez budynek energii zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest z pewnością projekt, który w przypadku domów energooszczędnych powinien uwzględniać przede wszystkim ograniczenie strat ciepła przy połączeniach poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Mostki termiczne – bo o nich tu mowa, to właśnie takie niepożądane miejsca – powstają w obudowie zewnętrznej domu, np. w narożach budynku, przy wspornikowych płytach balkonowych lub w źle zaizolowanych nadprożach i wieńcach stropowych. Aby ich uniknąć, domy energooszczędne powinny charakteryzować się zwartym kształtem bryły – budynek o skomplikowanym kształcie, zakładający liczne łamania, obfitujący w daszki czy balkony stwarza realne ryzyko ich powstania.

Odpowiedni dobór projektu to tylko jedno z działań, jakie możemy podjąć w sytuacji, gdy w naszym przyszłym domu radykalnie zechcemy ograniczyć możliwość powstawania mostków cieplnych. Rozwiązaniem idącym dalej jest stosowanie kompletnych systemów budowlanych, które składają się z idealnie pasujących do siebie elementów.
W systemach tego typu znajdziemy nie tylko materiały do wznoszenia ścian, ale też części uzupełniające, takie jak nadproża, które zapewniają stabilność cieplną ściany w okolicach otworów okiennych i drzwiowych.

Elementy systemowe przeznaczone do wznoszenia ścian zapewniają budynkowi zwartą strukturę oraz dopasowanie poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Przykładem systemu odpowiedniego do budowy domów energooszczędnych jest system Termalica. Jarosław Kwaśniak, Product Manager Termalica mówi: – Aby zapewnić budynkowi jak najlepsze właściwości termoizolacyjne warto sięgnąć po rozwiązania systemowe, takie jak system budowy domów z betonu komórkowego Termalica. Wznoszenie murów przy użyciu elementów systemu przebiega bardzo sprawnie, a ponadto jest korzystne cenowo. Wchodzące w skład systemu bloczki z betonu komórkowego charakteryzują się wysoką dokładnością wymiarową (+/-1,5mm), która umożliwia wznoszenie ścian o jednorodnej strukturze. Równe i ściśle przylegające do siebie elementy, łączone za pomocą cienkowarstwowej zaprawy, niwelują możliwość powstawania mostków termicznych, a tym samym znacząco wpływają na ograniczenie strat ciepła całego budynku.

System budowlany od piwnic aż po strop

Wybierając materiały do budowy domu energooszczędnego najlepiej kierować się zasadą: im cieplejszy, tym lepszy. Zasada ta dotyczy zarówno materiałów do wznoszenia murów, jak i pozostałych elementów, z których zbudowany ma być dany obiekt. W przypadku stropów warto – podobnie jak w przypadku ścian zewnętrznych – zwrócić uwagę na to, czy z połączonych jego części składowych otrzymamy zarówno ciepłą jak i stabilną konstrukcję. Polecane dla budownictwa jednorodzinnego płyty stropowe ze zbrojonego betonu komórkowego zapewniają nam wykonanie ciepłego stropu, który ponadto cechuje sprawny i szybki montaż – wyjaśnia Jarosław Kwaśniak.

Aby ograniczyć straty ciepła w budynkach energooszczędnych zaleca się stosowanie wentylacji pozwalającej na rekuperację. Rekuperacja to działający automatycznie system, który wykorzystuje energię cieplną pobieraną z wentylowanego „domowego” powietrza, do ogrzania strumienia powietrza napływającego do domu. Rekuperatory pozwalają zatem na ograniczenie niekontrolowanego upływu energii cieplnej z budynku, a ponadto odzyskanie jej części i wymianę zużytego powietrza na świeże.

Oszczędności i ekologia

Inwestycja w odpowiednie rozwiązania budowlane pozwala ograniczyć podczas użytkowania domu koszty ponoszone na energię. Szacuje się, że miesięczne oszczędności sięgają od 150 do 500 złotych. Budownictwo energooszczędne to jednak coś więcej niż tylko zmniejszenie późniejszych wydatków. To również korzystanie z rozwiązań, które pozwalają zamieszkać nam w solidnym budynku zapewniającym wysoki komfort mieszkania i korzystny mikroklimat. Materiały z których powstają tego typu obiekty cechuje bowiem szereg pozytywnych dla zdrowia właściwości. Ponadto dzięki rozsądnemu korzystaniu z zasobów naturalnych i ograniczeniu spalania paliwa potrzebnego do ogrzania domu, realnie przyczyniamy się do dbałości o otaczające nas środowisko.

Trzy sposoby na ciepły dom – poradnik dla budujących
Mostki termiczne - zimny problem wielu domów
Trzy sposoby na ciepły dom – poradnik dla budujących
Mostki termiczne - zimny problem wielu domów