Wpisy

Akustyka ścian w domach z betonu komórkowego

Pierwszym parametrem, o którym zazwyczaj myśli się przy stawianiu ścian, jest ich izolacja cieplna. Nic dziwnego, to od niej będzie zależała energooszczędność budynku. Niemniej, warto przyjrzeć się również innemu kryterium, jakim jest izolacja akustyczna. Wpływa ona na komfort mieszkania w nie mniejszym stopniu niż współczynnik przenikania ciepła. Choć w domu bardzo istotne jest odgrodzenie się od hałasów z zewnątrz, największe znaczenie akustyka ma w przypadku ścian wewnętrznych. Na co więc zwrócić uwagę podczas budowy?

Izolacyjność akustyczna jako wymóg prawny

Współcześnie ściany budynków muszą spełniać między innymi wymagania dotyczące właśnie akustyki. Wskaźniki oceny izolacyjności akustycznej są ściśle określone przez normy budowlane – zarówno w przypadku ścian wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Wartości te podaje się w decybelach. Co oznaczają?

Izolacyjność akustyczna przegród to zdolność pochłaniania dźwięków powietrznych, czyli na przykład rozmów czy muzyki, przez ściany rozdzielające pomieszczenia. Jak można się domyślić, w dużej mierze zależy ona od masy budulca, z którego wykonano daną przegrodę. Cięższy materiał zagwarantuje lepsze tłumienie dźwięków. Niemałe znaczenie będzie też miała jego struktura oraz wykorzystanie dodatkowych rozwiązań ograniczających przenikanie dźwięków.

Beton komórkowy a izolacyjność akustyczna

Jako nowoczesny materiał budowlany beton komórkowy cechuje się licznymi zaletami. Nie tylko gwarantuje doskonałą izolację cieplną, ale także spełnia surowe wymagania dotyczące akustyki. Na pierwszy rzut oka jego konstrukcja może wydawać się lichym i niepozornym budulcem, ale to mylne wrażenie. W rzeczywistości badania wykazały, że przegrody o grubości 24 cm, wykonane z betonu komórkowego, z powodzeniem spełniają wymagania norm budowlanych. Warunkiem jest względnie wysoka gęstość betonu.

izolacyjność akustyczna termalica

izolacyjność akustyczna termalica

Beton komórkowy o gęstości 400 kg/m3 sprawdza się więc bez problemu w przypadku zewnętrznych ścian budynków – nawet tych, które stoją w otoczeniu generującym za dnia hałas na poziomie 65 decybeli.

O czym pamiętać, stawiając ściany z betonu komórkowego?

Materiał o wysokim poziomie izolacyjności akustycznej nie wystarczy, aby wybudować dom, który będzie wzorowo tłumił wszelkie dźwięki. Podczas prac budowlanych trzeba bowiem przestrzegać konkretnych zasad. Przede wszystkim należy brać pod uwagę mostki akustyczne. Działają one dokładnie w ten sam sposób co mostki termiczne. To po prostu miejsca, które „przewodzą” dźwięki z jednego pomieszczenia do drugiego, mimo że ściany wykonane są z materiału o wysokim poziomie izolacyjności akustycznej. Występują na przykład na łączeniu ścian ze stropem, podłogą czy schodami. W miejscach tych występuje tak zwane przenoszenie boczne. Choć nie sposób uniknąć takich sytuacji w stu procentach, można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Warto przemyśleć tę kwestię na etapie projektowania, a później poważnie potraktować staranność prac budowlanych.

Podczas stawiania ścian z betonu komórkowego należy korzystać z rozwiązań podnoszących poziom izolacyjności akustycznej. Do takich zaliczą się na przykład specjalne zaprawy klejowe, dodatkowo tłumiące dźwięki. Trzeba przy tym pamiętać, aby wypełnić nimi nie tylko spoiny poziome, ale i pionowe. Właściwe parametry akustyczne ściany zagwarantuje także 15-milimetrowa warstwa tynku.

Akustyka ścian z betonu komórkowego – gwarancja komfortu

Beton komórkowy Termalica dzięki swojej jednorodności i porowatej strukturze wykazuje izolacyjność akustyczną, która jest przynajmniej o 2 decybele lepsza od innych materiałów budowlanych o porównywalnej masie. Taki budulec znacząco wpływa na komfort mieszkania. Niweluje hałas, który denerwuje, dekoncentruje i wprowadza w zły nastrój, co długofalowo może przełożyć się nawet na pogorszenie stanu zdrowia.

akustyka dzieci

7 praktycznych wskazówek dla osób budujących z betonu komórkowego
Współczynnik przenikania ciepła w materiałach budowlanych. Dlaczego warto zwracać na niego uwagę?
7 praktycznych wskazówek dla osób budujących z betonu komórkowego
Współczynnik przenikania ciepła w materiałach budowlanych. Dlaczego warto zwracać na niego uwagę?