7 praktycznych wskazówek dla osób budujących z betonu komórkowego
Beton komórkowy jest najczęściej wykorzystywanym materiałem ściennym do budowy domów. Nic dziwnego – jest to materiał pozwalający zaoszczędzić czas i pieniądze. Posiada tak korzystne właściwości termoizolacyjne, że budowane z niego domy nie będą wymagały dodatkowego ocieplenia. Beton komórkowy wspomaga również architektów na etapie projektowania budynków – dzięki precyzyjnie określonym rozmiarom, budowę można rozplanować co do jednego bloczka. Jeśli to wszystko takie proste, co w ogóle trzeba wiedzieć? Oto 7 praktycznych wskazówek dla osób stawiających dom z betonu komórkowego.
1. Cienkie spoiny i właściwa zaprawa
Bloczki z betonu komórkowego to materiał jednorodny o doskonałej izolacyjności termicznej w każdym kierunku. Dzięki temu, że nie posiadają szczelin powietrznych, znakomicie akumulują ciepło. Wysoka dokładność wymiarowa bloczków w zakresie +/- 1 mm, umożliwia murowanie ścian z betonu komórkowego na zaprawie do spoin cienkowarstwowych, co ogranicza koszty przygotowania i zużycia dużej ilości tradycyjnej zaprawy. Szybkość murowania i mniejsza ilość roboczogodzin to znaczące zalety finansowe przy budowie domu.
2. Zbędne spoiny pionowe
Będąc już w temacie spoin, warto zaznaczyć, że często te pionowe – pomiędzy pojedynczymi bloczkami – nie są konieczne. Beton komórkowy Termalica produkowany jest w systemie pióro-wpust, dzięki czemu poszczególne elementy perfekcyjnie do siebie przylegają. To innowacyjne rozwiązanie pozwala sporo zaoszczędzić na zaprawie. Spoina pionowa będzie jednak niezbędna po przycięciu bloczków oraz w narożnikach, gdzie stykają się one gładkimi ścianami.
3. Niezbędne narzędzia
Czy wiesz, że bloczki z betonu komórkowego można ciąć nawet piłą ręczną? Nie trzeba więc zaopatrywać się w skomplikowaną i kosztowną maszynerię elektryczną, choć z pewnością przyspieszy ona prace. Narzędziem niezbędnym będzie natomiast paca do szlifowania, a także kielnia zaprojektowana specjalnie z myślą o cienkich spoinach. Dzięki niej zaprawa pomiędzy bloczkami będzie miała idealną grubość. Przydatna okaże się również prowadnica pozwalająca ciąć beton pod precyzyjnie określonymi kątami. Pozwoli to uniknąć ubytków, które mogłyby prowadzić do strat ciepła.
4. Najważniejsze są podstawy
Właściwa budowa z betonu komórkowego zaczyna się od pierwszej warstwy bloczków. Należy wymurować ją na zaprawie cementowo-wapiennej i zadbać o jej idealne wypoziomowanie. Wyrównanie powierzchni wpłynie na stan kolejnych warstw bloczków. Pamiętaj, że drobny błąd będzie potęgował się z każdym poziomem. Pocieszeniem może być fakt, że beton komórkowy łatwo szlifować i w ten sposób korygować nierówności.
5. Beton komórkowy to nie tylko bloczki
Warto korzystać ze wszystkich dobrodziejstw, jakie oferuje beton komórkowy Termalica. W asortymencie znaleźć można bowiem nie tylko standardowe bloczki, ale również takie elementy jak gotowe nadproża czy kształtki. Pozwalają one uniknąć dodatkowego ocieplania na przykład nadproży czy wieńców z żelbetu.
6. Akustyka wewnątrz domu
Zwróć uwagę, że o ile w ścianach zewnętrznych bardzo istotnym parametrem jest izolacyjność termiczna, o tyle w ścianach działowych ważniejsza jest izolacyjność akustyczna. Dlatego warto budować je z bloczków betonu komórkowego o wyższej gęstości. Przełożą się one na lepsze pochłanianie dźwięków w mieszkaniu. Takiego rozwiązania nie trzeba chyba nikomu reklamować – odpowiednia akustyka ma znaczenie nie tylko w domu, w którym mieszkają dzieci.
7. Zabezpieczanie betonu podczas budowy
Nie mniej istotne niż proces samej budowy jest odpowiednie zabezpieczenie konstrukcji w trakcie przerw w pracach. Przykładem może być okres zimowy, kiedy budowa staje. Jeśli beton komórkowy nie zostanie na czas przykryty stropem lub dachem, dobrze będzie okryć go od góry folią. Choć jest to materiał odporny na mróz i inne trudne warunki atmosferyczne, nie należy dopuszczać do częstego przemakania oraz zamarzania ścian. Innym problemem mogą okazać się upalne dni, kiedy beton komórkowy szybko wyciąga wodę z zaprawy. Aby tego uniknąć, warto stosować zaprawę cienkowarstwową o wydłużonym czasie wiązania, np. zaprawę Termalica Premium.
Budowanie z betonu komórkowego Termalica jest stosunkowo proste. Przestrzegając powyższych wskazówek, bez trudu osiągniesz zadowalające efekty, a sama praca okaże się przyjemniejsza, niż myślisz.