Ściany fundamentowe z pustaków szalunkowych

Użycie pustaków szalunkowych pozwala szybko i przy niewielkim nakładzie kosztów wykonać jedne z kluczowych dla nowopowstającego budynku prac – wzniesienie ścian fundamentowych. Pustaki szalunkowe firmy Bruk-Bet® swoje zastosowanie znajdują również w innych rodzajach przegród budowlanych wykonywanych w przyziemiu domu.

Fundamenty pustaki

Pustaki szalunkowe firmy Termalica, zwane inaczej pustakami zalewowymi czy też zasypowymi, to wykonane z wibroprasowanego betonu wyroby pełniące funkcję szalunków traconych. Oznacza to, że prace realizowane przy ich użyciu nie wymagają deskowania, co znacząco skraca czas wykonania fundamentów i obniża koszty robocizny.

Firma Bruk-Bet® oferuje trzy rodzaje pustaków szalunkowych: podstawowe, połówkowe i narożne. Dzięki asortymentowi dostosowanemu do wykonywania poszczególnych fragmentów przegród, a także połączeniom typu pióro-wpust, pustaki szalunkowe zapewniają najszybsze wzniesienie ścian fundamentowych spośród dostępnych na rynku rozwiązań budowlanych. Wyroby firmy Bruk-Bet® są ponadto polecane do budowy ścian oporowych i piwnicznych, a także ścian nośnych o zwiększonej wytrzymałości pod budynki mieszkalne i gospodarcze.

Przed wzniesieniem ścian

Przed rozpoczęciem murowania fundamentów z pustaków szalunkowych należy zadbać o odpowiednią izolację przeciwwilgociową ich podstawy, czyli ław fundamentowych. Jarosław Kwaśniak, Product Manager z firmy Bruk-Bet® wyjaśnia: - Ponieważ ławy fundamentowe posadowione są w gruncie, istnieje ryzyko ich zawilgocenia, a następnie podciągania kapilarnego wilgoci przez ściany fundamentowe i piwniczne. Aby tego uniknąć zaleca się wykonanie hydroizolacji poziomej na ławie fundamentowej, np. z dwóch klejonych lepikiem lub wodorozcieńczalną emulsją asfaltowo-kauczukową warstw papy izolacyjnej. Innym sposobem wykonania izolacji jest zastosowanie termozgrzewalnej papy fundamentowej.Fundamenty pustaki

Murowane na sucho

Wznoszenie ścian fundamentowych z pustaków szalunkowych odbywa się bez użycia zaprawy. Jeśli jednak podczas wykonywania ław fundamentowych powstały nierówności, pierwsza warstwa pustaków powinna być ułożona na wyrównującej dysproporcje zaprawie cementowej. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych murów, pomiędzy pustakami należy zachować odpowiednie przesunięcia spoin pionowych.

Zbrojenie ścian

W zależności od wysokości i przewidywanych obciążeń ścian fundamentowych i piwnicznych wykonanych z pustaków szalunkowych, należy wykonać odpowiednie zbrojenia. Jarosław Kwaśniak mówi: - Ściany z pustaków szalunkowych możemy zbroić w spoinach poziomych układając zbrojenie na specjalnie wyprofilowanych ściankach poprzecznych pustaka oraz wykorzystując pionowe kanały zbroić słupki i rdzenie w narożnikach. Na ostatniej warstwie pustaków zaleca się podłużne ułożenie dwóch prętów zbrojeniowych o średnicy 12 mm, które po zabetonowaniu utworzą wieniec ścienny. Pustaki szalunkowe firmy Bruk-Bet® układa się na zakładkę i betonuje co 3-4 warstwy betonem w klasie co najmniej B-15.

 

Dane techniczne

 

 

PU-24

PU-30

PU-36

ciężar

ok. 24 kg

ok. 28 kg

ok. 30 kg

wymiary

50x24x25 cm

50x30x25 cm

50x36,5x25 cm

zużycie na 1m2 fundamentu

8 szt.

8 szt.

8 szt.

zużycie betonu na 1m2

ok. 0,15 m3

kk. 0,20 m3

ok. 0,26 m3

pakowanie na palecie

40 szt./980 kg

32 szt./910 kg

24 szt./740 kg