Wpisy

Ściany działowe z betonu komórkowego. O czym koniecznie trzeba pamiętać?

 

Beton komórkowy to doskonały materiał budowlany nie tylko na ściany zewnętrzne, ale także wewnętrzne. Dzięki praktycznym bloczkom bez trudu stworzysz zarówno przegrody nośne, jak i działowe. Beton komórkowy dostosowany jest do wszelkich potrzeb w tym zakresie. Zobacz, czym cechują się ściany zbudowane z tego materiału, i dowiedz się, jakie są najważniejsze zasady murowania takich przegród.

 

Beton komórkowy na ściany działowe i zewnętrzne – jakie różnice?

Głównym parametrem odróżniającym beton komórkowy na ściany zewnętrzne od tego na ściany działowe jest jego izolacyjność cieplna. Te pierwsze muszą utrzymywać w domu optymalną temperaturę i nie przepuszczać do środka ani zbytniego chłodu, ani gorąca. Te drugie natomiast nie mają aż takiego znaczenia dla warunków cieplnych panujących wewnątrz. W ich przypadku dużo istotniejsza jest izolacyjność akustyczna. To wskaźnik, który określa zdolność ścian do pochłaniania dźwięków, takich jak rozmowy czy muzyka.

Najprostsza zasada dotycząca izolacyjności akustycznej betonu komórkowego mówi o tym, że im cięższa i gęstsza jego odmiana, tym lepiej pochłania dźwięki. Najczęściej do ścian działowych wykorzystuje się bloczki Termalica o grubości 10–12 centymetrów, które posiadają wskaźniki izolacyjności akustycznej RA1R na poziomie 32–38 decybeli. Spełniają tym samym normy prawne w zakresie pochłaniania dźwięków. Więcej o izolacyjności akustycznej pisaliśmy niedawno na naszym blogu.

Warto przy okazji zaznaczyć, że niezależnie od bardzo korzystnych parametrów izolacyjnych beton komórkowy Termalica do ścian wewnętrznych pozostaje materiałem bardzo lekkim i wyjątkowo wygodnym w użyciu.

 

ściany działowe termalica

Jak stawiać ściany działowe z betonu komórkowego?

Ścianki działowe buduje się inaczej niż ściany nośne. Przede wszystkim nie mogą być stawiane na styk ze stropem wyższej kondygnacji. Konieczne jest pozostawienie około 15-milimetrowego odstępu pomiędzy nimi i dokładne wypełnienie go materiałem tłumiącym dźwięki. W tym celu można użyć zarówno wełny mineralnej, jak i wypełnienia pianą piluretanową. Od tego, jak precyzyjnie ułożona i ściśnięta zostanie ta izolacja, będzie zależał stopień pochłaniania dźwięków przez przegrodę.

Stawiając ściany działowe z betonu komórkowego Termalica, możesz stosować spoinę cienką, czyli po prostu zaprawę klejową. Bloczki wykonane są z taką precyzją, że nie wymagają tradycyjnej zaprawy cementowo-wapiennej. Wszystko dzięki temu, że montuje się je w funkcjonalnym systemie pióro-wpust.

Murowanie na cienkie spoiny wymaga zwiększonej uwagi i dokładności od murarzy. Zaprawy klejowej nie da się użyć do korygowania odchyleń od poziomu. W związku z tym należy dołożyć wszelkich starań, aby pierwsza warstwa bloczków była perfekcyjnie wypoziomowana. Cienkie spoiny wynagrodzą Ci to jednak idealnie równą i gładką powierzchnią ściany.

 

ściany działowe z betonu komórkowego

 

Jaki beton komórkowy dla ścian działowych?

Ściany działowe, a więc przegrody budowlane oddzielające od siebie pomieszczenia w mieszkaniu, wykonuje się z betonu komórkowego Termalica odmiany 500 lub 600. Ich grubość waha się zazwyczaj pomiędzy 10 a 12 cm. W ofercie dostępne są także płytki do prac wykończeniowych i aranżacji wnętrz. Pozwalają one na łatwy i wygodny remont poprzez stawianie takich elementów jak przepierzenia, obudowy wanien, zabudowy kominków, konstrukcje grilla, ścianki prysznicowe czy regały. Płytki z betonu komórkowego mają grubość 5 lub 7,5 cm i umożliwiają tworzenie nie tylko konstrukcji prostopadłych, ale także takich w formie łuku bądź innej krzywizny.

 

Beton komórkowy na ściany działowe – dlaczego warto?

Podsumowując, stawianie ścian działowych z bloczków betonu komórkowego jest stosunkowo proste, bardzo wygodne i wydajne. Przegrody powstające w ten sposób na zaprawie klejowej są ponadto od razu gotowe na położenie płytek lub okładzin bez uprzedniego wyrównywania i tynkowania ich powierzchni. Zapoznaj się więc z produktami Termalica i wybierz bloczki oraz płytki, z których wzniesiesz ściany działowe nowoczesnego domu!

 

Współczynnik przenikania ciepła w materiałach budowlanych. Dlaczego warto zwracać na niego uwagę?
Narzędzia i akcesoria do budowy ścian z betonu komórkowego
Współczynnik przenikania ciepła w materiałach budowlanych. Dlaczego warto zwracać na niego uwagę?
Narzędzia i akcesoria do budowy ścian z betonu komórkowego