Wpisy

Fundament z pustaków szalunkowych. Jakie są ich zalety i jak je konstruować?

Użycie pustaków szalunkowych pozwala szybko i przy niewielkim nakładzie kosztów wykonać jedne z kluczowych dla nowopowstającego budynku prac – wzniesienie ścian fundamentowych. Pustaki szalunkowe firmy Bruk-Bet® swoje zastosowanie znajdują również w innych rodzajach przegród budowlanych wykonywanych w przyziemiu domu.

Pustaki szalunkowe firmy Termalica, zwane inaczej pustakami zalewowymi czy też zasypowymi, to wykonane z wibroprasowanego betonu wyroby pełniące funkcję szalunków traconych. Oznacza to, że prace realizowane przy ich użyciu nie wymagają deskowania, co znacząco skraca czas wykonania fundamentów i obniża koszty robocizny.

Dwa rodzaje pustaków szalunkowych

Firma Bruk-Bet® oferuje dwa rodzaje pustaków szalunkowych:

  • Podstawowe – są otwarte z dwóch stron i służą do budowy podstawowej części muru.
  • Narożne/końcowe – wykorzystuje się do zakańczania ścian w okolicach narożników, które są z jednej strony zamknięte.

Na palecie znajduje się po kilka sztuk pustaki końcowych – nie trzeba ich zamawiać osobno.

Dzięki zamkom typu pióro-wpust, pustaki szalunkowe zapewniają najszybsze wzniesienie ścian fundamentowych spośród dostępnych na rynku rozwiązań budowlanych. Wyroby firmy Bruk-Bet® są ponadto polecane do budowy ścian oporowych i piwnicznych, a także ścian nośnych o zwiększonej wytrzymałości pod budynki mieszkalne i gospodarcze.

Dostępne w ofercie Bruk-Bet® pustaki szalunkowe umożliwiają budowę ścian o grubości 24, 30 i 36 cm. Na wzniesienie 1 metra kwadratowego ściany potrzebne jest średnio 8 pustaków danego typu.

pustaki-szalunkowe-na-fundamenty

Czym cechują się pustaki szalunkowe?

Wznoszenie elementów nośnych konstrukcji z wykorzystaniem pustaków szalunkowych polega na budowie muru, który następnie wypełnia się betonem. W związku z taką funkcją produkty te muszą być ponadprzeciętnie odporne na ściskanie. Zaawansowany proces ich powstawania skutkuje równomiernym rozłożeniem kruszywa, jednorodną strukturą i wysoką nośnością budulca. Pustaki szalunkowe cechują się również wodo- i mrozoodpornością. W przypadku ścian fundamentowych i piwnicznych należy je jednak pokryć warstwą hydroizolacji. Zaletą takiego muru jest fakt, że jego gładką powierzchnię wystarczy tylko lekko zaszpachlować i pomalować. Jeśli zdecydujesz się na bardziej chropowaty wariant pustaków, warto je najpierw otynkować.

pustaki-szalunkowe-termalica

Budowanie przy użyciu pustaków szalunkowych

1. Przed wzniesieniem ścian

Przed rozpoczęciem murowania fundamentów z pustaków szalunkowych należy zadbać o odpowiednią izolację przeciwwilgociową ich podstawy, czyli ław fundamentowych. Jarosław Kwaśniak, Product Manager z firmy Bruk-Bet® wyjaśnia: – Ponieważ ławy fundamentowe posadowione są w gruncie, istnieje ryzyko ich zawilgocenia, a następnie podciągania kapilarnego wilgoci przez ściany fundamentowe i piwniczne. Aby tego uniknąć, zaleca się wykonanie hydroizolacji poziomej na ławie fundamentowej, np. z dwóch klejonych lepikiem lub wodorozcieńczalną emulsją asfaltowo-kauczukową warstw papy izolacyjnej. Innym sposobem wykonania izolacji jest zastosowanie termozgrzewalnej papy fundamentowej.

2. Murowane na sucho

Wznoszenie ścian fundamentowych z pustaków szalunkowych odbywa się bez użycia zaprawy. Jeśli jednak podczas wykonywania ław fundamentowych powstały nierówności, pierwsza warstwa pustaków powinna być ułożona na wyrównującej zaprawie cementowej. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych murów, pomiędzy pustakami należy zachować odpowiednie przesunięcia spoin pionowych.

3. Zbrojenie ścian

W zależności od wysokości i przewidywanych obciążeń ścian fundamentowych i piwnicznych, wykonanych z pustaków szalunkowych, należy zadbać o odpowiednie zbrojenia. Jarosław Kwaśniak mówi: – Ściany z pustaków szalunkowych możemy zbroić w spoinach poziomych, układając zbrojenie na specjalnie wyprofilowanych ściankach poprzecznych pustaka oraz wykorzystując pionowe kanały – zbroić słupki i rdzenie w narożnikach. Na ostatniej warstwie pustaków zaleca się podłużne ułożenie dwóch prętów zbrojeniowych o średnicy 12-14 mm, które po zabetonowaniu utworzą wieniec ścienny. Pustaki szalunkowe firmy Bruk-Bet® układa się na zakładkę i betonuje co 3–4 warstwy betonem w klasie co najmniej C18/20.

4. Wypełnianie betonem

Fundamenty należy wznieść do wysokości 1 metra, po czym zalać je betonem. Ilość potrzebnego betonu zależy od grubości budowanych ścian i wynosi odpowiednio na 1 m2 ściany: 0,15 m3 dla 24 cm, 0,20 m3 dla 30 cm i  0,25 m3 dla 36 cm. Prace powinny zostać na tym etapie wstrzymane do czasu jego wstępnego związania i dopiero wtedy można zacząć układać kolejne warstwy. Warto zwrócić uwagę na to, że od jakości betonu i dokładności wypełnienia fundamentu zależy stabilność całej konstrukcji. Beton powinien więc mieć odpowiednią konsystencję – zbyt suchy nie osiągnie odpowiednich parametrów, zbyt wilgotny może wyciec na łączeniach pustaków. Warto zagęścić go ręcznie lub z pomocą wibratora wężowego. Pamiętaj o dokładnym wypełnieniu pustaków, zwłaszcza w narożach fundamentów.

Pustaki szalunkowe wyróżniają się stosunkowo niewielką masą, co zjednuje im wielu zwolenników wśród ekip budowlanych. Brzegi pustaków wyprofilowane zostały w taki sposób, aby utworzyć zamki, szczelnie łączące poszczególne elementy. Mają one specjalne wgłębienia, w których można umieścić pręty zbrojeniowe. Otwory służą również jako uchwyty do przenoszenia pustaków. Dzięki nim mieszanka betonowa może też przelewać się do sąsiednich elementów podczas wypełniania konstrukcji ściany.

termalica pustaki szalunkowe

Jak prawidłowo wykonać fundamenty?

Pamiętaj, że fundamenty budynku to jego najbardziej obciążona część. Ich wykonanie musi zostać poprzedzone precyzyjnymi obliczeniami i uwzględniać najdrobniejsze detale. O czym koniecznie trzeba pamiętać podczas budowy?

Aby ustalić, jakie parametry powinien mieć fundament, należy wziąć pod uwagę wielkość budynku, a przede wszystkim:

  • liczbę jego kondygnacji,
  • technologię budowy
  • oraz rodzaj wykorzystanych materiałów.

Ważnym czynnikiem jest rodzaj gruntu, z jakim mamy do czynienia na posesji. Sposób wznoszenia fundamentów będzie bardzo mocno zależny od tego, czy na działce występują zwarte skały, żwir lub piasek, czy podłoża niestabilne o słabej nośności lub wysadzinowe. Na tych pierwszych buduje się bardzo łatwo, podczas gdy na gruntach nasypowych lub torfie jest to niemal niemożliwe.

Budowę fundamentów z pustaków szalunkowych należy więc poprzedzić badaniami gruntu. Z tego względu każdy projekt traktowany jest indywidualnie. Nawet jeśli wybierzesz konkretną propozycję fundamentów z katalogu, ekipa budowlana będzie musiała dostosować ją do danych warunków gruntowych.

Wznoszenie fundamentów należy zacząć poniżej strefy przemarzania. Jej głębokość jest w Polsce uzależniona od rejonu. Waha się pomiędzy 0,8 metra na zachodzie a 1,4 metra w okolicach Suwałk.

W odpowiednio przygotowanym wykopie można umieścić ławy fundamentowe – poziome belki ze zbrojonego betonu, odporne na ściskanie i rozciąganie. Na nich z kolei wznosi się mury. Na tym etapie z pomocą przyjdą właśnie pustaki szalunkowe – stanowiące praktyczne rozwiązanie na miarę naszych czasów.

Podsumowanie – dlaczego warto wznosić fundamenty z pustaków szalunkowych?

Pustaki szalunkowe to budulec, który pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Pełni funkcję szalunku traconego, wykorzystywanego głównie przy konstruowaniu ścian piwnicznych i fundamentów. Z powodzeniem zastępuje szalunki metalowe i drewniane. Pustaki tego typu są lżejsze niż tradycyjne bloczki betonowe i łatwiejsze w montażu. Jeśli zależy Ci na godnych zaufania fundamentach, powinieneś sięgnąć właśnie po pustaki szalunkowe.

Budowanie dobrze zorganizowane
Trzy sposoby na ciepły dom – poradnik dla budujących
Budowanie dobrze zorganizowane
Trzy sposoby na ciepły dom – poradnik dla budujących