Wpisy

Budowanie z betonu komórkowego – szybko i sprawnie. Co trzeba wiedzieć o tym materiale?

W niepamięć odchodzą czasy, gdy domy stawiało się z cegły czy pustaków. Były to materiały o licznych niepodważalnych zaletach, ale i wymagające sporych nakładów pracy. Sprzyjały również popełnianiu błędów na etapie projektowania i wznoszenia budynków. Dlatego obecnie coraz częściej stawia się na beton komórkowy. Czym charakteryzuje się ten materiał i jakie są jego największe zalety? Przekonaj się, dlaczego warto z niego budować!

Czym właściwie jest beton komórkowy?

Beton komórkowy to tworzywo składające się ze zmielonego piasku kwarcowego, wapna oraz wody. Mieszanka dojrzewa w atmosferze sprężonej pary wodnej w autoklawie. Dzięki wykorzystaniu naturalnych surowców materiał ten odznacza się neutralną, białą barwą. Najlepszy rodzaj betonu komórkowego to ten, który nie zawiera żadnych odpadów produkcyjnych, takich jak na przykład popioły lotne.

Wyglądem i masą przypomina nieco frezowany pumeks. Jest bardzo lekki i posiada mnóstwo równomiernie rozmieszczonych porów powietrznych, które odpowiadają za znakomitą izolację cieplną.

gęstość betonu komórkowego

Izolacja cieplna – największa zaleta betonu komórkowego

Ściany z betonu komórkowego są tym lepsze, im niższy jest ich współczynnik przenikania ciepła. W betonie komórkowym Termalica o gęstości 300 kg/m3 parametr ten wynosi jedynie 0,075 W/mK. Sprawia to, że budynek staje się energooszczędny i zyskuje komfortowy mikroklimat. Co to oznacza? Przy odpowiedniej grubości bloczka (40 lub 48 cm) domu z betonu komórkowego nie trzeba dodatkowo ocieplać. To łatwy sposób na to, by na robociźnie, zaprawie i tynku zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

W odróżnieniu od pustaków, ściany z betonu komórkowego nie posiadają szczelin powietrznych, co sprawia, że doskonale akumulują ciepło. Jak to wygląda w praktyce? Latem budynek chłonie ciepło za dnia, aby oddawać je w nocy, gdy robi się chłodniej. Gwarantuje to stabilną temperaturę w mieszkaniu, niezależnie od tego, jaka pogoda panuje na zewnątrz.

Buduj z betonu komórkowego – szybko i wygodnie

Beton komórkowy to nie tylko doskonałe właściwości izolacyjne, ale także cały system budowlany. Polega on na sprawnym stawianiu ścian jedno- i wielowarstwowych z bloczków betonu komórkowego oraz innych elementów konstrukcyjnych, takich jak nadproża czy płytki. Każdy bloczek wykonany jest w najwyższej dokładności wymiarowej TLMB. Pozwala to na bezbłędne i precyzyjne zaprojektowanie budynku – niczym w zestawie z klocków Lego.

Taki system pomaga unikać błędów, które mogłyby powstać na etapie wcielania projektu w życie. Pozwala to fachowcom budować szybciej, bez obaw o ryzyko komplikacji. Ciąży na nich również mniejsza odpowiedzialność – nie muszą szukać żadnych rozwiązań na własną rękę. System budowania domów z betonu komórkowego sprzyja projektowaniu bez błędów.

bloczek z betonu komórkowego

Beton komórkowy do ścian jedno- czy dwuwarstwowych?

Beton komórkowy to materiał, którego z powodzeniem można użyć zarówno do stawiania ścian jednowarstwowych, jak i dwuwarstwowych. Do tych pierwszych wykorzystuje się najlżejsze odmiany bloczków o gęstości 300, 350, 400 kg/m3. Taki budynek nie wymaga już dodatkowego ocieplenia, co sprawia, że jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Jego ściany są jednorodne, gładkie i równe, dzięki czemu na ich tynkowanie wystarczą niewielkie ilości zaprawy.

Ściana dwuwarstwowa z betonu komórkowego także łączy w sobie znakomite właściwości cieplne, gładkość muru oraz system szybkiej budowy. Do warstwy konstrukcyjnej wykorzystuje się jednak bloczki o większej gęstości – od 400 do 700 kg/m3. Mają one wyższy współczynnik przenikania ciepła, więc towarzyszy im dodatkowa warstwa termiczna z płyt styropianu lub wełny mineralnej.

ściana jedno i dwuwarstwowa

Jaki beton komórkowy na ściany zewnętrzne, a jaki na wewnętrzne?

Na etapie projektowania domu z betonu komórkowego, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, która jego odmiana nada się do ścian wewnętrznych, a która do zewnętrznych. Warto tu pamiętać o współczynniku przenikania ciepła. O ile izolacja termiczna jest bardzo istotna w przypadku ścian zewnętrznych, o tyle nie powinna definiować ścian wewnętrznych. Do tych pierwszych konieczne będą więc bloczki o gęstości 300–400 kg/m3, a do tych drugich wystarczą odmiany mieszczące się w przedziale 500–700 kg/m3.

Budowa z betonu komórkowego – krok po kroku

Dużą zaletą budowy z betonu komórkowego jest jej prostota. Nie trzeba fachowych umiejętności, aby murować ściany z wykorzystaniem tego materiału. Wystarczy dobrze się do tego przygotować i postępować według praktycznych wskazówek. Jakie etapy pracy Cię czekają?

  1. Zaopatrz się w niezbędne narzędzia

Murowanie z betonu komórkowego nie wymaga używania profesjonalnych narzędzi. Jest jednak kilka przyborów, które przydadzą Ci się podczas prac. Przede wszystkim potrzebujesz piły do cięcia bloczków. W tym przypadku wystarczy zwykła piłka ręczna, gdyż gazobeton jest jednym z materiałów budowlanych bardzo łatwych w obróbce. Pomocna okaże się również zwykła prowadnica, umożliwiająca precyzyjne cięcie bloczków pod obranymi kątami. Innym narzędziem, w które powinieneś się zaopatrzyć, jest specjalna kielnia do zapraw cienkowarstwowych. Sprzętu tego rodzaju nie nabędziesz za kilka złotych, ale okaże się on niezbędny, aby uzyskać spoiny o idealnej grubości.

  1. Wybierz zaprawę

Budowa z gazobetonu pozwala sporo zaoszczędzić na zaprawach. Przede wszystkim bloczki łączone są metodą pióro-wpust, więc unikasz wykonywania spoin pionowych. Musisz je jednak zastosować w przypadku łączenia gładkich powierzchni bloczków, np. po ich przycięciu. Do spoin poziomych potrzebujesz natomiast jedynie zaprawy cienkowarstwowej. Takie rozwiązanie przełoży się na ograniczenie strat ciepła, gdyż konstrukcyjnie ściany będą przypominały monolit.

  1. Ułóż pierwszą warstwę ściany

Murowanie należy zacząć od bardzo dokładnego ułożenia pierwszej warstwy bloczków betonu komórkowego. Powinna ona znaleźć się na tradycyjnej zaprawie cementowo-wapiennej. Wypoziomowanie i wyrównanie tej warstwy zdecyduje o konstrukcji całej ściany. Każda niewielka wada będzie się tylko pogłębiała, a jej korekta okaże się problematyczna. Jeśli natomiast pierwsza warstwa ściany zostanie wykonana dokładnie, dalsze murowanie będzie łatwe jak budowa z klocków.

  1. Pamiętaj o przewiązaniu bloczków

Aby zapewnić ścianom stabilność, należy zadbać o właściwe przewiązanie bloczków z betonu komórkowego. Pionowe spoiny w kolejnych warstwach nie mogą się pokrywać. Powinny mijać się o co najmniej 10 centymetrów. W przeciwnym razie przegrody znacznie stracą na solidności.

  1. Zadbaj o przestrzeń wokół okien i drzwi

Ściany budynku to nie tylko gładka powierzchnia bloczków. To także drzwi i okna, których rejony muszą zostać odpowiednio docieplone. Aby uniknąć mostków termicznych, należy wykorzystać takie elementy jak gotowe nadproża czy kształtki. Specjalnie zaprojektowane elementy z betonu komórkowego przydadzą się przy wykonywaniu wieńców i słupów.

  1. Wykorzystaj beton komórkowy we wnętrzach

Zastosowanie bloczków z betonu komórkowego nie ogranicza się do wznoszenia zewnętrznych ścian budynków. Równie dobrze można wykorzystać je do ścian nośnych i działowych. Budując taki rodzaj muru, warto zwrócić szczególną uwagę na izolacyjność akustyczną. Gazobeton w tym przypadku powinien cechować się wyższą gęstością, dzięki czemu będzie lepiej pochłaniał dźwięki.

Co więcej, beton komórkowy można wykorzystać również jako metodę wykańczania wnętrz. Specjalnie przygotowane płyty przydadzą się na przykład do stworzenia obudowy wanny, ścianki prysznicowej czy oryginalnego regału.

  1. Dostosuj prace do pory roku

Wśród materiałów budowlanych trudno znaleźć budulec wygodniejszy w zastosowaniu niż beton komórkowy. Nie jest on jednak niezniszczalny, dlatego warto zapewnić mu właściwe warunki podczas prac. Zimą na przykład może być konieczne okrycie murów folią. Jeśli niskie temperatury i opady śniegu zaskoczą Cię, zanim powstanie strop, zadbaj o to, by wznoszone ściany nie były narażone na ciągłe zamarzanie i odmarzanie. Latem z kolei warto pamiętać o zwilżaniu murów przed ułożeniem zaprawy. Wyschnięty beton komórkowy wyciągnie z niej wodę zbyt szybko, co utrudni jej związanie.

Dom z betonu komórkowego Termalica

Beton komórkowy to szereg zalet, które charakteryzują nowoczesne i energooszczędne  budownictwo. Planując budowę domu z tego materiału, zapoznaj się z betonem komórkowym Termalica, który odznacza się najwyższą jakością na rynku.

Współczynnik przenikania ciepła – kolejny nieistotny termin czy może coś więcej?
7 praktycznych wskazówek dla osób budujących z betonu komórkowego
Współczynnik przenikania ciepła – kolejny nieistotny termin czy może coś więcej?
7 praktycznych wskazówek dla osób budujących z betonu komórkowego